Üniversite gençliğinin spor yapma durumlarına göre psikolojik sağlamlık düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
An investigation of psychological robustness levels and stress coping styles of university youth according to their sportsplaying status
  1. Tez No: 711418
  2. Yazar: FURKAN İNSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ MAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Spor, Psychiatry, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite gençliğinin spor yapma durumlarına göre psikolojik sağlamlık düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı'nda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi lisans öğrencileri arasından rastgele olarak seçilen 252 erkek ve 336 kadın olmak üzere toplam 588 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan yüz yüze ve online anket toplama yöntemi kullanılmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', ikinci bölümde Smith ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2015) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan ''Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'' ve üçüncü bölümde Lazarus ve Folkman (1984) tarafından geliştirilen ve Şahin ve Durak (1995) tarafından geliştirilen ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'' yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Ölçek verilerine ilk olarak güvenilirlik ve normallik analizleri uygulanmıştır. Cinsiyet, spor yapma durumu ve lisanslı spor yapma durumuna göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi kullanılırken, yaş grupları, yapılan spor türü, kaç yıldır spor yapıldığı ve aylık gelir durumuna göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, düzenli olarak spor yapma ve aylık gelir değişkeninin psikolojik sağlamlık ile stresle başa çıkma düzeyleri üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca psikolojik sağlamlık düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların psikolojik sağlamlık ve stresle başa çıkma düzeylerinin cinsiyet, lisanslı spor yapma durumu ve yaptıkları spor türü değişkenine göre ise istatistiksel açıdan anlamlı seviyede farklılaşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological robustness levels and stress coping styles of university youth according to their sports playing status. A total of 588 university students, including 252 men and 336 women, who were randomly selected from among the undergraduate students of Niğde Ömer Halis Decir University in the Academic Year 2021-2022, participated in the study. In the research, a face-to-face and online questionnaire collection method consisting of three parts was used as a data collection tool. In the first chapter, which was prepared by the researcher“personal information form”, in the second chapter, Smith and others (2008) and developed by Born (2015) adapted to Turkish by“short Scale Psychological Robustness”and in the third chapter, Lazarus and Folkman (1984) and developed by şahin and Durak (1995), developed by“of coping with stress scale”is located. In the analysis of the data, SPSS package program was used. Reliability and normality analyses were applied to the scale data for the first time. Mann Whitney U analysis was used to compare the scale scores according to gender, sports playing status and licensed sports playing status, while Kruskal Wallis H analysis was used to compare the scale scores according to age groups, type of sport played, how many years sports have been played and monthly income status. As a result of the findings obtained, it can be said that playing sports regularly and the monthly income variable have an effect on psychological well-being and stress coping levels. In addition, it is observed that there is a significant relationship between psychological decisiveness levels and stress coping styles. It is observed that the psychological robustness and stress coping levels of the participants did not differ statistically significantly according to gender, licensed sports status and the type of sports they did.