Suriyeli mültecilere yönelik meslek edindirme kurslarının değerlendirilmesi (Gaziantep- Şahinbey örneği)
Assessment of vocational courses for Syrian refugees (Gaziantep-Şahinbey example)
  1. Tez No: 711430
  2. Yazar: ERSUN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET RUHAT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, 18 Aralık 2010 tarihinde Arap Baharı olarak adlandırılan ve başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere tüm dünyada siyasi etkileri olan savaş ve iç çatışmaların sonucu olarak Suriye'den Türkiye'ye sığınan mültecilerin meslek edinme süreçleri ve meslek edinmelerine aracılık yapan kurslar incelenmektedir. İlk bölümde; konunun önemi, amacı, yöntem ve teorik çerçevesi çizilmiş ve meslek edindirme kurslarının 2014-2021 yılları arasında Gaziantep Şahinbey İlçesi ücretli mesleki eğitim kurslarına katılan 18-50 yaş arası Suriyeli göçmenlerin mesleki kurs faaliyetleri incelenmiştir. İkinci bölümde; meslek kavramının göç ile olan ilişkisine değinilmektedir. Üçüncü bölümde; Suriyelilere yönelik meslek edindirme kurslarının yapısı, kursçuluk, meslek edinimi ve Suriyelilerin yaptığı yaygın meslekler incelenmektedir. Dördüncü bölümde; meslek edindirme kurslarında kursiyer seçim yöntemleri ele alınmış, beşinci bölümde; meslek edindirme kurslarının işlevselliği incelenmiş, altıncı bölümde; Suriye'deki meslek yapılarına değinilmiş olup meslek farklılıkları hakkında bilgi verilmektedir. Yedinci bölümde; Suriyeli mültecilere yönelik meslek edindirme kurs faaliyetleri hakkında yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular sunulmaktadır. Sekizinci bölümde; çalışma kapsamında yapılan mülakatlar yer almıştır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the courses that mediate the vocational acquisition processes and occupational acquisitions of refugees who came as refugee to Turkey from Syria as a result of wars and civil conflicts, which were called the Arab Spring on 18 December 2010 and had political effects all over the world, especially in the Middle East, are examined. In the first part; The importance, purpose, method and theoretical framework of the subject were drawn and the vocational course activities of Syrian immigrants between the ages of 18-50 who attended paid vocational training courses in Gaziantep Şahinbey district between 2014-2021 were examined. In the second part; The relationship between the concept of occupation and migration is mentioned. In the third part; The structure of vocational courses for Syrians, training courses, vocational acquisition and common occupations performed by Syrians are examined. In the fourth chapter; Trainee selection methods were discussed in vocational courses, In the fifth section; The functionality of vocational courses was examined, In the sixth section; Occupational structures in Syria are mentioned and information is given about the differences in professions.In the seventh part of the study, Interviews with the trainees who benefited from vocational courses are compiled. In the seventh chapter; The findings obtained from the survey conducted on vocational training course activities for Syrian refugees are presented. In the eighth chapter; The interviews conducted within the scope of the study were included. In the last section, there are conclusions and suggestions.