The problems encountered by students and teachers in Turkish EFL context
Türkiye bağlamında yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde öğrenci ve öğretmenler tarafından karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 633064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma ile ortaöğretim öğrencilerin ve İngilizce öğretmenlerinin İngilizce öğretme ve öğrenmelerinde en yaygın olarak karşılaştıkları problemler hakkındaki görüşlerini analiz ederek İngilizce öğretimi literatürüne katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma ayrıca öğretmenler ve öğrencilerin görüşlerini etkileyebilecek demografik faktörleri de incelemektedir. Bu kapsamda, Ağrı Naci Gökçe Anadolu Lisesi ve Ağrı Doğa Koleji'nde rastgele seçilmiş 170 öğrenciye ve bu öğrencilere eğitim veren 32 öğretmene İngilizce eğitim ve öğretiminde karşılaştıkları zorlukları ölçmek için iki farklı anket uygulanmıştır. Sosyo-demografik veriler ile bunların öğrenci ve öğretmenlerin ilgili sorunlara ilişkin görüşleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve korelasyon istatistikleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçları öncelikle öğrencilerin karşılaştığı zorlukların çoğunlukla eğitim yöntemleri ve öğrencilerin İngilizce derslerine karşı tutumları ile ilgili olduğunu ortaya koymuştur; bu nedenle, Türkiye'de eğitim yöntemleri ve öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının, öğrencilerin İngilizce eğitiminde çeşitli sorunlarla karşılaşmasına neden olan en etkili konular olduğu görülmektedir. Bu sorunlara ek olarak, sınıfta kullanılan materyallerin yetersizliği ve sınıf içi uygulama yapma imkanlarının bulunmaması da öğrencilerin İngilizce eğitimine yönelik problem algılarında önemli rol oynamaktadır. Ancak öğretmenlerin bakış açısından değerlendirildiğinde ise, İngilizce öğretiminde görülen problemlerde en önemli faktör olarak öğrencileri gördükleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the aim of the study, it was targeted to contribute to the English Teaching literature through analyzing secondary school English language teachers' and students' opinions about the problems of teaching and learning English with reference to the most common problems encountered in this field in Turkish context. The study also examines the demographic factors, which might affect teachers' and students' opinions. For this purpose, two different questionnaires were administered to randomly selected 170 students and 32 teachers who teach these students at Ağrı Naci Gökçe Anatolian High School and Ağrı Doğa College so as to measure the difficulties they face in English education and training. In order to the determine socio-demographic factors and their effects on the opinions of students and teachers about the concerned problems, descriptive and correlational statistics were computed. The results of the study primarily revealed that the challenges faced by students are mostly related to educational methods and students' attitudes towards English lessons; thus it is seen that in Turkey, education methods and students' attitudes towards English lesson are the most effective issues that lead students to face various problems in English education. In addition to these problems, materials used in the classroom and lack of possibilities to do in-class practices were also found to play an important role in students' related perceptions. However, when evaluated from the perspectives of teachers, it was concluded that they perceive students as the most important factor in the problems seen in English language teaching.