Medyada engelli bireylerin temsiline ilişkin eleştirel bir araştırma
A critical research on the representation of persons with disabilities in the media
  1. Tez No: 711520
  2. Yazar: KÜBRA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, engelli bireylerin medyada temsilini eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelemektedir. Engelli bireylerin medyada nasıl temsil edildiğine dair yapılan çalışmada altı farklı yayın politikasına sahip gazetenin internet versiyonlarındaki haberler incelenmektedir. Çalışmada, engellilik olgusunun tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş ve engellilik kavramını ele alan modeller ayrıntısıyla ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemi de ayrıntılarıyla açıklanmaktadır. Teun A. van Dijk'ın eleştirel söylem analizi tekniği haberlerin nasıl bir dille aktarıldığı üzerinde durmaktadır. Haberlerde yer alan görseller, kelime seçimleri, haber başlığı ve girişi, haberin tarihsel arka planını anlatan unsurlar haber hakkında önemli bilgiler vermektedir. Engelli bireyleri konu alan haberlerin medyada nasıl temsil edildiği çalışmada incelenmekte ve engelliliğin medyada temsili eleştirel söylem analizini tekniği üzerinden açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of persons with disabilities in the media through critical discourse analysis method. In the study on how disabled people are represented in the media, the news in the internet versions of the newspaper with six different publication policies is examined. In the study, the historical development of the disability phenomenon was emphasized and the models that addressed the concept of disability were discussed in detail. The study also details Van Dijk's method of critical discourse analysis. Teun A. van Dijk's critical discourse analysis technique focuses on how news is conveyed. The images in the news, word choices, news headline and introduction, the elements that tell the historical background of the news give important information about the news. How news about persons with disabilities are represented in the media is examined in the study and the representation of disability in the media is explained through the technique of critical discourse analysis.