Divan edebiyatında edebî muhitler III. Ahmed ve I. Mahmud Dönemi (1703-1754)
Literate circles in divan literature in the reign of Ahmed III and Mahmud I (1703-1754)
  1. Tez No: 711524
  2. Yazar: MUHAMMED DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 626
Özet
Divan Edebiyatında Edebî Muhitler III. Ahmed ve I. Mahmud Dönemi (1703-1754) başlıklı bu tez çalışmasının“Giriş”bölümünde“edebî muhit”ve“himaye”kavramlarına değinilmiş, tezin kapsam ve sınırlılıkları belirtilmiştir.“1. Bölüm”de“himaye”nin kuramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmış; himaye biçimleri ele alınmış ve III. Ahmed ile I. Mahmud döneminde gelişen edebî muhitler üzerinde durulmuştur. Bu bölümde III. Ahmed ve I. Mahmud Dönemi'ndeki edebî muhitin gelişimi, hamiler ve özellikleri, şairlerin hamilere yaklaşımı, hamilerin şairlere yaklaşımı ve gözde mahmiler hakkında elde edilen bilgiler karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.“2. Bölüm”de padişahların –III. Ahmed, I. Mahmud- himayesinde gelişen edebî muhitler,“3. Bölüm”de diğer devlet görevlilerinin himayesinde gelişen edebî muhitler incelenmiştir.“Sonuç”bölümünde ulaşılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope and limitations of this dissertation titled“Literate Circles in Divan Literature the Reign of Ahmed III and Mahmud I (1703-1754)”are designated in the“Introduction”part through concepts of“literate circles”and“patronage”. In the first part, the theoretical framework for the notion of“patronage”is tried to be set, forms of patronage are discussed, and literate circles evolving during the period of Ahmet III and Mahmud I are examined. In this section, the information regarding various topics including the development of a literate environment, patrons and their characteristics, attitudes of poets towards patrons, and favorite poets who are patronized during the reign of Ahmet III and Mahmud I are presented comparatively. The literate circles developing under the patronage of the aforesaid Sultans and the literate circles developing under the patronage of high-ranking civil servants are discussed in the second part and the third part respectively. Finally, the results are summarized in the“Conclusion”section.