Excess return on stocks in anticipation of ecb'smonetary policy announcements
  1. Tez No: 711525
  2. Yazar: CANKUT BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit van Amsterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, Avrupa borsalarının, sektörlere ve ülkelere göre farklılaşsa da, 2014'ten bu yana AMB'nın para politikası kararları beklentisiyle ek getiri yaşadığını belgeliyorum. Fakat belgelenen bu ek getiri, Amerika Birleşik Devletleri'nde gözlemlenen ek getiriyle karşılaştırıldığında önemli ölçüde düşük kalmaktadır. Bu çalışma göstermiştir ki sektörlerin döngüselliği büyük önem arzetmektedir, çünkü döngüsel olmayan sektörler döngüsel sektörlerlerle karşılaştırıldığında ortalama olarak nispeten daha düşük getiri sergilemiştir. Çekirdek ve çevre AB ülkeleri AMB'nın para politikaları doğrultusunda gösterdikleri reaksiyonlar bakımından genel olarak birbirinden ayrılmamıştır. Bu durumda AB üye ülkelerinin borsalarının birbiriyle bağlı şekilde hareket etmesinin rolünün büyük olduğu görülmüştür. Gözlemlenen ek getirinin olası nedenleri yüksek finansal sistematik risk ve bahsedilen riskin yatırımcılar arasında yeniden dağılımının yanı sıra piyasalardaki oynaklık ve yükselen politik belirsizliğe kadar değişiklik göstermektedir. Yine de, gözlemlenen ek getirinin ana faktörleri hala belirsizliğini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
I document that European stocks, differentiated for sectors and countries, experience excess returns in anticipation of ECB's monetary policy decisions since 2014. However, the documented pre-ECB announcement drift is substantially lower than the preannouncement drift observed in the United States. Cyclicality of the sectors appeared to have some importance as on average non-cyclical sectors exhibited relatively lower drifts, while cyclical industries exhibited relatively higher drifts. Periphery and core EU countries have not diverged on their anticipation of monetary policy decisions of the ECB, since the stock markets of these countries essentially co-move with each other. Possible explanations of a positive pre-ECB announcement drift vary from higher systematic risk and redistribution of the mentioned risk among investors to volatility and heightened political uncertainty. Nevertheless, the pre-announcement drift remains a puzzling phenomenon as its main drivers are still unclear.