Perakende sektörü çalışanlarının finansal okuryazarlık ve finansal farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Burdur ili örneği
Determining the financial literacy and financial awareness levels of retail sector employees: The case of Burdur
  1. Tez No: 711534
  2. Yazar: EMİNE ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle finansal piyasaların birbirinden ayrılmaz şekilde bütünleşmesi ve kurumlara olan güvenin kaybolması neticesinde; bireylerin alması gereken finansal kararların yanında gelirlerini akıllıca finanse edebilmesi ve doğru yatırım ve tasarruflara yönelmesinde finansal okuryazarlık oldukça önemli bir kavramdır. Finansal okuryazarlık; yeni duyulmaya başlayan bir kavram olarak karşımıza çıksa da günlük hayatta kişinin paranın kullanılması ve yönetilmesinin bilgi ile değerlendirilerek, etkin karar vermesini sağlayan yeterlilik düzeyini ifade etmektedir. En sıradan işlemlerin dahi üzerinde finansal okuryazarlığın etkisi bulunmaktadır. Finansal okuryazarlık günümüz kararlarında ve geleceğimizi hususunda etkili rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Burdur ili içerisinde yer alan perakende sektör çalışanlarının finansal okuryazarlık ve finansal farkındalık düzeylerinin belirlemek ve katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre finansal okuryazarlık ve finansal farkındalık düzeylerinde farklılaşma olup olmadığını incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 2021 yılı Şubat ve Mart aylarında tesadüfi seçim yöntemi ile belirlenen ve araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 501 kişiye uygulanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmalar ile çeşitli istatistiksel analizler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların iyi düzeyde finansal okuryazarlık, orta düzeyde finansal farkındalığa sahip oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerine, medeni durumlarına, firmada çalışma sürelerine ve çocukluk yıllarında çalışma durumlarına göre finansal farkındalık düzeylerinde farklılıklar saptanmazken, araştırmada ele alınan diğer değişkenler, yaş, eğitim durumu, aylık gelir düzeyi, bakmakla yükümlü olunan kişi sayısı, finans, ekonomi vb. konularda eğitim alma durumu, finans ve ekonomik alandaki gelişmeleri takip ettikleri medya ve çalışma hayatına başlayıncaya kadar ailelerinin düzenli işi/geliri olma durumlarına göre finansal okuryazarlık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların finansal farkındalık düzeylerinin medeni durum, aylık gelir düzeyi ve çocukluk yıllarında çalışma durumlarına göre farklılık göstermediği, yukarıda bahsi geçen diğer değişkenlere göre finansal farkındalık düzeylerinde anlamlı farklılıkların olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization and technological advances, integration of financial markets and institutions as a result of the loss of confidence in an inseparable manner, individuals need to take decisions wisely to be able to finance their next financial income and financial literacy savings and investment is a very important concept in turn to the right. Financial literacy; Although it comes across as a concept that is just beginning to be heard, it refers to the level of competence that allows a person to use and manage money in everyday life by evaluating it with knowledge and making effective decisions. Even the most ordinary transactions have an impact on financial literacy. Financial literacy plays an influential role in today's decisions and our future. The main purpose of this study is to determine the financial literacy and financial awareness levels of retail sector employees in Burdur province and to examine whether there is a differentiation in financial literacy and financial awareness levels according to the descriptive characteristics of the participants. March February and March 2021, the questionnaire form prepared for the purpose was applied to 501 people who were determined by the random selection method and who accepted to participate in the study voluntarily. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, and various statistical analyses were used. As a result of the research, it was determined that the participants had a good level of financial literacy and a moderate level of financial awareness. While there were no differences in the level of financial awareness of the participants according to their gender, marital status, working time in the company, and their working status during childhood, other variables considered in the study were age, educational status, monthly income level, number of dependents, finance, economics, etc. topics: education, health, finance, and the media followed the developments in the economic field until he starts to their family's life workbook a regular job/income status according to there were statistically significant differences in the levels of financial literacy. In addition, it was concluded that the financial awareness levels of the participants did not differ according to marital status, monthly income level, and working status during childhood and that there were significant differences in financial awareness levels compared to the other variables mentioned above.