COVID-19 pnömoni tanısı alan hastaların tedaviden sonra 6 ay süre ile poliklinik kontrollerinde: Klinik, laboratuvar, radyolojik olarak değerlendirilmesi
In outpatient controls of the patients diagnosed with COVID-19 pneumonia after 6 months treatment: Clinical, laboratory, radiological evaluation
  1. Tez No: 711539
  2. Yazar: KADİR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: COVID-19 pnemonisi geçirenler arasında uzun dönem takiplerinde uzun süreli kalıcı pulmoner semptomları tanımlamak, değişen boyutlarda pulmoner fibrozis ve akciğer fonksiyon bozukluğu ve bu tür anormalliklerin bilinmeyen seyri, klinisyenlerin hayatta kalanlarda hastalık seyrini yakından izleme ihtiyacını vurgulamaktadır. Böyle erken dönem bir takip, hastalığın doğal seyri hakkında bilgi üretecek ve anormalliklerin pulmoner rehabilitasyon, immün modüle edici ilaçlar ve antifibrotik ilaçlarla tedavisini değerlendiren klinik araştırmalara hedef göstermeye sebep olacaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Post-Covid Polikliniğinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Bu araştırmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Post-Covid Polikliniğine başvuran COVID-19 pnömoni tanısı almış olan hastaların gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Hastaların anamnezleri alınıp sigara kullanım öyküsü sorgulanıp paket/yıl cinsinden hesaplandı, biomass maruziyeti, hastalık bulaşının aile içi yada iş yerinde bulaşıp bulaşmadığı öğrenildi. Fizik muayene yapılan hastalara ateş, nefes darlığı, öksürük halsizlik, tad-duyu kaybı olup olmadığı, eklem-kas-baş ağrısı sorgulandı. Kontrol muayenelerinde sorgulamalara ek olarak anksiyete ve dispne skoru eklendi. Laboratuvar testleri olarak tam kan sayımı biyokimya bakıldı. Solunum fonksiyon testleri, Atatürk Üniversitesi'nin Solunum Fonksiyonu laboratuvarındaki teknisyenler tarafından yapıldı. Radyolojik olarak ilk başvurusunda CO-RADS sınıflaması kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS.20 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The identification of long-term persistent pulmonary symptoms in long-term follow-up among survivors of COVID-19 pneumonia, varying extent of pulmonary fibrosis and lung dysfunction, and the unknown course of such abnormalities highlight the need for clinicians to closely monitor the disease course in survivors. Such early follow-up will generate information about the natural history of the disease and will lead to targeting clinical trials evaluating the treatment of abnormalities with pulmonary rehabilitation, immune-modulating drugs, and antifibrotic drugs. Materials and Methods: Our research; Ataturk University Faculty of Medicine Hospital chest diseases is a prospective study conducted at post-Covid Outpatient Clinic. In this research, patients who have been diagnosed with COVID-19 pneumonia who applied to Ataturk University Medical Faculty Hospital Post-Covid Outpatient Clinic were made on a voluntary basis. Anamnesis of the patients was taken and the smoking history was questioned and calculated in packages/year, biomass exposure, whether the disease was transmitted domesticly or at work. Physically examined patients were questioned about fever, shortness of breath, cough weakness, loss of taste and sensation, joint-muscle-headache. In addition to the inquiries in the control examinations, anxiety and dyspnea score were added. Full blood count biochemistry was looked at as laboratory tests. Respiratory function tests were performed by technicians in Ataturk University's Respiratory Function laboratory. Radiologically, CO-RADS classification was used in the first application. The data obtained were analyzed with SPSS.20 program.