Türk edebiyatında hatıralar (2000-2020, inceleme, bibliyografya)
Memories in Turkish literature (2000-2020, analysis, bibliography)
- Tez No: 711576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KANİ İRFAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde, 2000-2020 arasındaki hatıraların olabildiğince eksiksiz bir bibliyografyasını ortaya koymak, 2000-2020 arasında hatıra türündeki kitapların hangi nedenlerle arttığı ya da azaldığını genel ve özel nedenleri ile incelemek hedeflenmiştir. Bibliyografyası oluşturulan hatıralar“tarihî, siyasî, askerî, basın, sanat vb. hatıralar”ve“edebiyatçıların hatıraları”olarak tasnif edilmiştir. Bibliyografyanın sonuna 2000-2020 arasında yayınlanan biyografi türündeki kitaplar da dâhil edilmiştir. İnceleme kısmında hatıra türünün son 20 yılda hangi nedenlerle arttığı ve azaldığı incelenmiştir. Son 20 yıldaki hatıraların yıllara göre oranları ise tablolar aracılığıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is present a as complete as possible bibliography of the memories between 2000 and 2020. Investigate that for what general and specific reasons did the number of memories increase or decrease between 2000 and 2020. Memoires which bibliography's is created classified as 'historical, political, military, press, art etc. memories' and 'memories of literary man'. Books in the genre of biography between 2000 and 2020 are also included at the end of the bibliography. In the review section, the reasons for which the type of memory has increased and decreased over the past 20 years are examined. The ratios of the memories of the last 20 years by year are given through tables.