Le changement de noms de villages comme reproduction de l'état-nation : le cas de Mardin
Ulus-devletin yeniden üretilmesi olarak köy isimlerinin değiştirilmesi: Mardin örneği
- Tez No: 711586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezde ulus-devletin köy isimlerini değiştirerek kendisini nasıl yeniden ürettiğini araştırdık. Tek dil, tek millet, tek tarih idealine bağlı olan ulus-devletin bu pratiğini Türkiye'nin çok dilli ve çok etnikli yapısıyla bilinen Mardin şehri üzerinden okumaya çalıştık. Hiç kuşkusuz genel anlamıyla yer isimleri, özel anlamıyla da köy isimleri toplumsal hafızanın taşıyıcısı olan güçlü sembollerdir. Bu isimler, her telaffuz edilişinde insan zihnine kendi anlamını kodlamaktadır. Bu bağlamda politik güç tarafından ulusal kimlikle çatışan köy isimlerinin değiştirilmesi, toplumsal hafızayı şekillendirerek yeni bir kimlik yaratma stratejisi olarak ortaya çıkmaktadır. Yaptığımız saha görüşmelerinde söz konusu isim değişikliklerinin asimilasyon politikalarıyla beraber yürütüldüğünü, bu bağlamda okulun da araç olarak kullanıldığını gördük. Ancak bu politikalara rağmen köy sakinlerinin farkındalıklarının yüksek olduğunu, eski köy isimlerini kullanarak bir direniş kimliği geliştirdiklerini farkettik. Öte yandan köy isimlerinin değiştirilmesinin, söz konusu köylerde yaşanan çeşitli zulümlerin üzerini örten bir araç olarak kullanıldığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated how the nation-state reproduced itself by changing the village names. We tried to read this practice of the nation-state, which adheres to the ideal of one language, one nation, one history, through the city of Mardin, which is known for its multilingual and multi-ethnic structure in Turkey. Undoubtedly, place names in the general sense and village names in the particular sense are powerful symbols that are carriers of social memory. These names encode their own meaning to the human mind every time they are pronounced. In this context, changing the village names that conflict with the national identity by the political power emerges as a strategy to create a new identity by shaping the social memory. In the field interviews we conducted, we saw that the name changes were carried out together with the assimilation policies, and in this context, the school was also used as a tool. However, despite these policies, we realized that the awareness of the villagers was high and they developed a resistance identity by using their old village names. On the other hand, we found that the change of village names was used as a tool to cover up the various persecutions experienced in the villages in question.