L'Anthony yeni renk testinin normal popülasyondaki sonuçları
  1. Tez No: 71159
  2. Yazar: ŞERİFE ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada tashihli görmeleri Snellen eşelinde 0.8 ve üzerinde olan, tespit edilebilir retina patolojisi olmayan, anamnezde ailesinde ve kendisinde renk görme defekti olmadığı belirlenen 184 olguya L' Anthony yeni renk testi uygulandı. Olguların en küçüğü 7, en büyüğü 65 yaşında olup, 97 olgu kadın, 87 olgu ise erkekti. Tüm olgulara test monoküler olarak standart şartlarda uygulandı. Olguların hataları standart seperasyon ve renk sınıflandırması grafiklerinde incelenerek yaş grupları, cinsiyet, doymuşluk seviyelerine ve hatalı piyon adlarına göre değerlendirildi. Hiç bir olguda seperasyon aşamasında patolojik hata skoruna rastlanmadı. Renk sınıflandırması aşamasında ise hiç bir olguda belirli bir renk defekti aksına uygunluk tespit edilmedi ve hatalar non-spesifık olarak kabul edildi. Pratikte kullanılan diğer renk testlerinde olduğu gibi bu yöntemin de başarısının sınırlı olduğu ve tek basma tam olarak güvenilir olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In this study, L' Anthony's new color test was applied to 184 patients with corrected visual acuities of 0.8 or better in Snellen chart with no detectable retinal pathology, and color vision defects in the past history. The youngest case was 7 and the oldest one was 65 years old, and 97 patients were women, 87 patients were men. The test was applied as monocularly on all patients under standard conditions. The errors made were examined in saturation and color classification graphs, and were evaluated according to the age groups, sexuality, seperation levels and the names of wrong disks. During seperation stage, no pathologic score was seen in any of the cases. During the color classification stage, no appropriateness to a specific color defect axis was seen in any of the cases and all the errors were considered to be non-specific. It was concluded that like other color tests that are been currently used in practice, the success of this method was limited, and it was not trustworthy by itself.