Acil serviste pulmoner emboli öntanısı ile tetkik edilen hastalarda ekokardiyografi bulgularının tanısal değerliliğinin retrospektif kesitsel analizi
Retrospective sectional analysis of the diagnostic value of the echocardiography findings in patients examined with prediagnose of pulmonary embolism in emergency department
- Tez No: 711597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Acil serviste pulmoner emboli şüphesi ile tetkik edilen hastalarda, Erken Sistolik Çentiklenme bulgusunun diğer ekokardiyografik bulgular ile beraber değerlendirilerek daha erken tanı konulması, daha hızlı tedavi kararı verilmesi ve mortalitenin düşürülmesi amaçlandı. Materyal ve Metod Prospektif ve metadolojik olarak dizayn edilen çalışmada, hastalara ait ekokardiyografik veriler prospektif olarak elde edilirken laboratuvar sonuçları çalışma sonunda retrospektif olarak elde edildi. Çalışmada 29 Mayıs 2020- 29 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis'ine başvuran ve primer hekimi tarafından pulmoner emboli öntanısı ile bilgisayarlı tomografi çekilen hastalar değerlendirilmiştir. Hastalara sonuçlardan bağımsız olarak ekokardiyografi uygulanmış ve çalışma formuna kaydedilmiştir. Çalışma süresinin sonunda hastalara ait laboratuvar sonuçları taranmış ve aynı çalışma formuna kaydedilmiştir. Bulgular Çalışmaya primer hekimi tarafından pulmoner tromboemboli öntanısı ile bilgisayarlı tomografi çekilen 282 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %46,5'ine pulmoner tromboemboli tanısı koyulmuştur. Pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların %75,5'ine hastane yatışı yapılmış veya başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmiştir. Hastaların tüm nedenlere bağlı 90 günlük mortalite oranı %8,5 olarak tespit edilirken pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların 90 günlük mortalite oranı %12,2 olarak tespit edilmiştir. Bilgisayarlı tomografi sonucundan bağımsız olarak hastaların tamamına ekokardiyografik inceleme yapılmıştır. Pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların ekokardiyografik sonuçları incelendiğinde en sık tespit edilen bulgular sırasıyla; sağ yapılarda dilatasyon (%26), 60/60 bulgusu (%13), erken sistolik çentiklenme bulgusu (%10,7), McConnell bulgusu (%8,4), TAPSE bulgusu (%7,6) ve sağ kalp yapılarında hareketli trombüs varlığı (%2,3) olmuştur. Hastaların demografik verileri incelendiğinde; yaş, cinsiyet ve komorbid hastalıklarının pulmoner tromboemboli tanısı ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective In patients who were examined in the emergency department with the suspicion of pulmonary embolism, Early Systolic Notching finding was evaluated together with other echocardiographic findings, to make an earlier diagnosis, to make a quicker treatment decision, and to reduce mortality. Material and Method In the prospective and methodologically designed study, echocardiographic data of the patients were obtained prospectively, while laboratory results were obtained retrospectively at the end of the study. In the study, patients who applied to the Ege University Medical Faculty Emergency Department between 29 May 2020 and 29 May 2021 and who underwent computed tomography with the presumptive diagnosis of pulmonary embolism by their primary physician were evaluated. Regardless of the results, the patients underwent echocardiography and were recorded in the study form. At the end of the study period, the laboratory results of the patients were scanned and recorded in the same study form. Results A total of 282 patients who underwent computed tomography with a prediagnosis of pulmonary thromboembolism by their primary physician were included in the study. Pulmonary thromboembolism was diagnosed in 46.5% of the patients. 75.5% of patients diagnosed with pulmonary thromboembolism were hospitalized or referred to another health institution. While the 90-day mortality rate due to all causes was determined as 8.5%, the 90-day mortality rate of the patients diagnosed with pulmonary thromboembolism was 12.2%. Echocardiographic examination was performed in all of the patients, regardless of the computed tomography results. When the echocardiographic results of patients diagnosed with pulmonary thromboembolism are examined, the most common findings are respectively; right structures dilatation (26%), 60/60 Sign (13%), Early Systolic Notching Sign (10.7%), McConnell Sign (8.4%), TAPSE sign (7.6%), and movement in right heart structures thrombus was present (2.3%). When the demographic data of the patients were examined; Age, gender and comorbid diseases did not show a statistically significant relationship with the diagnosis of pulmonary thromboembolism.