Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastaların COVİD-19 korku düzeyinin ve COVİD-19'dan kaçınma tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the COVID-19 fear level and the avoidation attitudes of the patients applied to Prof. Dr. Cemil Taşçioğlu City Hospital Family Medicine Polyclinic
  1. Tez No: 711608
  2. Yazar: SÜMEYYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Çalışmamız; SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların COVID-19'a karşı olan korkularını ve COVID-19'dan kaçınma tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.10.2021-01.11.2021 tarihleri arasında polikliniklere başvuran 18 yaş ve üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 301 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. 18 sorudan oluşan anket sosyodemografik bilgiler, COVID-19 Korku Ölçeği, COVID-19'dan Kaçınma Tutumları Ölçeği' nden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our study aimed to evaluate the fears of COVID-19 and avoidance attitudes of patients who applied to SBU Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Medicine outpatient clinics. MATERIAL and METHOD: The study was planned as a cross-sectional-descriptive survey study. A face-to-face questionnaire was applied to 301 people aged 18 and over who applied to the polyclinics between 01.10.2021 and 01.11.2021 and agreed to participate in the study. The questionnaire consisting of 18 questions consists of sociodemographic information, COVID-19 Fear Scale, and COVID-19 Avoidance Attitudes Scale.