Kronik hastalıkları olan erişkin hastaların COVID-19 pandemisinde yönetim planına uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation on the compliance of adults wi̇th chronic diseases to the management plan during COVID-19 pandemic
- Tez No: 711651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Son yıllarda giderek artan, önemli morbidite ve mortalite sebebi olan kronik hastalıkları olan kişiler pandeminin getirdiği kısıtlamalardan en çok etkilenen gruplar arasındadır. Çalışmanın amacı, kronik hastalığı olan erişkin bireylerin pandemi döneminde tedavi yönetimine uyumlarının ve uyumlarını etkileyen unsurların değerlendirilmesidir. Materyal – Metot: Kesitsel nitelikte olan bu çalışma anket yoluyla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Hastalara tedavi yönetimlerine uyumlarını değerlendirmek için Morisky İlaç Uyum Ölçeği ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği (KHUÖ) uygulanmıştır. Analizler SPSS 26.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: People with chronic diseases, which have been increasing in recent years and cause significant morbidity and mortality, are among the groups most affected by the restrictions brought by the pandemic. The aim of the study is to evaluate the compliance of adults with chronic diseases to treatment management during the pandemic period and the factors affecting their compliance. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted through face-to-face interviews through a questionnaire. Morisky Medication Adherence Scale and Adaptation to Chronic Illness Scale (ACIS) were applied to the patients to evaluate their compliance with their treatment management. Analyzes were made with the SPSS 26.0 package program.