Bilgi teknolojisinin insan kaynakları yönetimi performansına etkisi
The impact of information technology on the performance of the human resources management
  1. Tez No: 711701
  2. Yazar: TALAL ALİ ABDULLAH ABDULRRAZIQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilgi teknolojisi, İnsan Kaynakları departmanlarının çalışanlarla iletişim kurma, dosya saklama ve çalışan performansını analiz etme şeklini değiştirmede önemli bir rol oynamıştır. Gerçekten de, bilgi teknolojisi İK uygulamalarını daha verimli hale getirebilir. Ancak, bilgi teknolojisi zayıf kullanıldığında, şirketin insan kaynaklarında kayba neden olabilir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı, bilgi teknolojisinin insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisini göstermekti. Bu çalışmada, bilgi teknolojisi uygulamalarının kullanılmasının insan kaynakları yönetimi fonksiyonunda bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu, bilişim teknolojisinin insan kaynakları yönetimi performansının istihdam, eğitim ve gelişim, motivasyon, seçme ve çalışan ilişkilerini yönetme gibi göstergeler üzerindeki katkısının kullanılmasının olumlu etkisiyle görülebilir.
Özet (Çeviri)
Information technology has played a significant role in changing the way Human Research departments contact employees, store files and analyze employee performance. Indeed, the information technology can make Human Research practices more efficient. However, when the information technology is used poorly, it can lead to loses in the company's human resources. Thus, the purpose of the current study was to show the impact of information technology on the human resource management. In the current study, it has been shown that utilizing the information technology applications plays a role in human resource management function. This can be seen by the positive impact of the utilization of the contribution of information technology on the human resource management performance's indicators including employment, training and development, motivation, selection and managing employee relations.