Çocuklarda stresin duygusal yeme davranışına etkisi
Effects of stress on emotional eating behavior in children
  1. Tez No: 711728
  2. Yazar: ÜMRAN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, çocuklarda stresin duygusal yeme davranışına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Denizli ili Pamukkale merkez ilçesinde Milli Eğitime bağlı üç ortaokulda öğrenim gören 291 öğrenci oluşturmuştur. Veriler“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Çocuk ve Adölesanlar için Duygusal Yeme Ölçeği”ve“Çocuklarda (8-11 Yaş) Algılanan Stres Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre; çocukların yaş ortalaması 10.50±0.50, %58.1'i kız, boylarının ortalaması 143.56±7.88, kilolarının ortalaması 37.30±7.64 ve beden kitle indekslerinin ortalaması 18.01±2.86'dır.
Özet (Çeviri)
This research was a descriptive cross-sectional study to determine the effect of stress on emotional eating behavior in children. The sample of the study consisted of 291 students studying in three secondary schools affiliated to the National Education in the central district of Pamukkale in Denizli. Data were collected using“Sociodemographic Information Form”,“Emotional Eating Scale for Children and Adolescents”and“Perceived Stress Scale for Children (8-11 Years)”. One-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and regression analysis were used in the data analysis. According to the findings; The mean age of the children was 10.50±0.50, 58.1% of them were girls, their average height was 143.56±7.88, weight was 37.30±7.64, and body mass index was 18.01±2.86.