Sağlıklı yenidoğanlarda fototerapinin Duktus Arteriosus'un kapanması üzerindeki etkisi
Effect of the phototherapy on ductal closure in healthy newborns
- Tez No: 71173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET Fototerapinin duktus arteriosus üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile Kasım 1994-Ağustos 1995 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Kadın-Doğum servisinde doğan 118 ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın yenidoğan ünitesinde fototerapi uygulanan 111 bebek çalışma kapsamına alındı. Bebeklerde duktus arteriosus açıklığı iki boyutlu renkli Doppler ekokardiyografi yöntemi ile araştırıldı. Bebeklerin 12'sinde (%5.2) duktus arteriosus açıklığı tesbit edildi. Duktus arteriosus açıklığı literaütre uygun olarak prematür bebek grubunda (%8.1), matür bebek grubundan (%3.9) anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Fototerapi alan ve almayan bebekler arasında matürasyon yaşı, doğum ağırlığı ve ekokardi yografi yapıncaya kadar geçen postnatal yaşam süresi açısından anlamlı bir fark olmadığı gibi duktus arteriosus açıklığı yönünde de bir fark olmadığı saptandı. Bebekler matürasyon ve doğum ağırlıklarına göre alt gruplara ayrılıp incelendiklerinde matür ve prematür normal doğum kilolu bebek gruplarında fototerapi alan ve almayanlar arasında matürasyon yaşı, doğum ağırlığı, ekokardiyografi yapılın caya kadar geçen süre ve duktus arteriosus açıklığı yönünden anlamlı bir fark olmadığı da belirlenerek matür ve prematür normal doğum ağırlıklı bebeklerin fototerapileri sırasında göğsü örtmenin gereksiz olduğu sonucuna varıldı. 37
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effect of the Phototherapy on Ductal Closure in Healthy Newborns Aiming at revealing whether or not the phototherapy has a negative side- effect on ductal closure in healthy newborns, a total of 229 newborn over 1500 gr at birth were included to this research. The phototherapy had been applied on 1 1 1 newborns. State of the ductal closure was assessed by using 2-D and color-flow Doppler combined echocardiography in various times, just after the phototerapy in thoose phototherapy-applied, and suitable time intervals in thoose phototherapy- unapplied. The phototherapy-unapplied newborns formed the control group. Newborns with an open ductus arteriosus in each group were determined. Then phototherapy-applied and unapplied newborns and their subgroups formed according to the gestational maturity were statistically compared with each other according to their birth-weights, gestational ages and postnatal time intervals until the echocardiography and no significance was found. Later cases with unclosed ductus arteriosus in both groups were statistically compared and no significience was found as well. It's concluded that phototherapy hasn't a negative side-effect on ductal closure in healthy newborns with over 1500 gr birth weight taking phototherapy for hyperbiluribinemia, so its needless to close chest of the newborns during phototherapy, which may even decrease effectivity of the therapy. 38