Finansal faır play mali uygulamlamaları ve borsada işlem gören türk futbol kulüplerinin piyasa değeri üzerindeki etkisi
Financial fair play fiscal applications and the effect of turkish football clubs on the market value
- Tez No: 711739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Finansal Fair Play kuralları ve uygulamaları sonrasında Borsa İstanbul'da işlem gören Türk futbol kulüplerinin piyasa değerinin nasıl etkilendiği tespit edilmeye çalışılmıştır. 4 futbol kulübümüz '' Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor'' Finansal Fair Play kuralı uygulamalarıyla en azından denk bütçe (Toplam Gelirleri ¬= Toplam Giderler) yani Başabaş kuralını sağlamak durumundadırlar. Bu uygulama sonrasında futbol kulüplerimizin her yılın çeyrek bazlı hisse senedi fiyatı analiz edilmiştir. Buradaki amaç FFP mali kuralları çerçevesinde, BIST'de işlem gören futbol kulüplerinin hisse senetleri fiyatlarını FFP mali kriterlerinin nasıl etkilediği, etki yönünün ne olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunların dışında makro ekonomik veriler ışığında hisse senetlerinin fiyat hareketleri anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Son olarak Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde bağımsız değişken olarak kullanılan kulüp gelirleri ile toplam giderlerin, bağımlı değişken olan hisse senedi fiyatı arasındaki ilişki Panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak hangi bağımsız değişkenin veya değişkenlerin'' stadyum gelirleri, mağazacılık gelirleri vs.'' ile bağımlı değişken üzerinde daha çok etkili olduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's aim is that determine how the application off Financial Fair Play rules affect the market value of Turkish football clubs traded on Borsa İstanbul. At least, 4 football clubs“Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor”have to provide balanced budget (Total Revenues = Total Expenses) with the Financial Fair Play rule applications, It is mean, the Break-even rule. After the FFP rules, the stock price of 4 football clubs has been analyzed quarter period of each year. The purpose of this, trying determine the relationship and direction between participation in European competitions and stock priceses. Apart from this, the price of movements of stock has been tried to be interpreted in the light of macroeconomic data. Within the framework of Financial Fair Play rules, the relationship between ''club revenues, total expenses'' which are used as independent variables, and stock price which is the dependent variable, has been analyzed by using Panel Data analyz method, As a result, it has been tried to reveal which independent variable or variables are more effective on the dependent variable, such as stadium revenues, retail revenues, etc.