İşletme stoklarının Türkiye Muhasebe Standartlarına göre raporlanması: Bist 50 şirketleri üzerinde bir uygulama
Reporting business inventories according to Türkish accounting standards: An application on Bist 50 companies
- Tez No: 711740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uluslararası ticaret ve finansal raporlamada ortak bir dil oluşturmak amacıyla Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları, işletmelerin finansal raporlamalarını ortak dil çerçevesinde oluşturulmasını sağlayarak kullanıcılar tarafından daha kolay analiz edilmesini sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan Türkiye Muhasebe Standardı 2 Stoklar Standardı işletmelerin bulundurduğu stokların gider olarak nasıl değerlendirilebileceğini ve bu stoklara ait maliyetlerin nasıl hesaplanabileceğini açıklamakta olup stok maliyetlerini net gerçekleşebilir değere göre ne şekilde belirlenip gider olarak kaydedilebileceğini açıklamaktadır. Bu tezde, Türkiye Muhasebe Standardı 2 Stoklar Standardı kapsamında işletmelerin bulundurdukları stokların, gider olarak nasıl hesaplandığı ,stoklara ait maliyetlerin hangi yöntemler ile hesaplanabileceği ve bu hesaplamalar sonucunda nasıl muhasebeleştirildiği açıklanmıştır. Bununla birlikte standart kapsamında başlıca önemi olan net gerçekleştirilebilir değer konusu incelenmiştir. Tezin araştırma kısmında Borsa İstanbul 50 Endeksi'nde Finans Sektörü dışında bulunan işletmelerin 2016 – 2020 yıllarındaki finansal tabloları incelenmiştir. Çalışma kapsamındaki işletmelerin, TMS 2 kapsamında her yıl yapmak zorunda oldukları değerleme çalışmaları sonucunda, yapmış oldukları açıklamalar analiz edilmiştir. İşletmelerin standart gereği yapmaları gereken açıklamalar saptanarak, işletmelerin hangi açıklamaları yaptıkları incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, işletmelerin stoklar standardı kapsamında yapmak zorunda oldukları açıklamalara yıllar itibariyle daha fazla yer verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to create a common language in international trade and financial reporting, IAS/IFRS enables businesses to create their financial reports within the framework of a common language, enabling them to be analyzed more easily by users. The TMS 2 Stock Standard, created for this purpose, explains how the inventories of enterprises can be evaluated as expenses and how the costs of these inventories can be calculated, and it explains how the inventory costs can be determined according to the net realizable value and recorded as an expense. In this thesis, it is explained how the inventories of the enterprises are calculated as expenses within the scope of TMS 2 Inventories Standard, with which methods the costs of the inventories can be calculated and how they are accounted as a result of these calculations. In addition, net realizable value, which is of primary importance within the scope of the standard, is discussed and examined. In the research part of the thesis, the financial statements of the companies outside the Finance Sector in the BIST 50 Index for the years 2016 - 2020 were examined. As a result of the valuation studies that the businesses within the scope of the study have to make every year within the scope of TAS 2, the statements they have made have been analyzed. By determining the explanations that the enterprises should make in accordance with the standard, it was examined which explanations the enterprises made. As a result of the study, it has been determined that businesses have given more space to the explanations they have to make within the scope of the stocks standard over the years.