Küreselleşme sürecinde Türkiye'nin kamu güvenliği politikaları
Turkey's public security policies in the process of globalization
- Tez No: 711760
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada küreselleşme ve güvenlik kavramlarının birbiri ile ilişkileri incelenmiş, var olan bu ilişkinin ortaya çıkardığı değişikliklerin ise Türkiye'nin güvenlik politikalarına nasıl etki ettiği açıklanmaya çalışılmıştır. Ülkelerin birbirleri ile olan sınırlarının küreselleşme kavramı ile giderek azalması birçok yeni güvenlik tehditlerinin de ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Asıl olan ise bu güvenlik tehditlerine karşı yeni güvenlik yaklaşımlarının savunulması ve ülkelerin yeni güvenlik yaklaşımlarına giderek daha sıcak bakmasıdır. Ayrıca güvenlik kavramının giderek derinleştiği ve dönüşüm yaşadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmanın temel hipotezleri olarak,“güvenlik kavramının, küreselleşme ile birlikte bir dönüşüm yaşamış olduğu ve Türkiye'de uygulanan güvenlik politikalarındaki dönüşümün günün siyasi ve ekonomik şartlarına göre belirlendiği”şeklindedir. Çalışma boyunca bu hipotezler sınanmış ve sonuçta bu hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships with each other, globalization and security concepts, and the changes that occur in this relationship, which has been tried to explain how that impacts on Turkey's security policy. The gradual reduction of the borders of countries with each other with the concept of globalization leads to the emergence of many new security threats. The main thing is that new security approaches are advocated against these security threats and countries are increasingly keen on new security approaches. It should also be taken into consideration that the concept of security is deepening and transforming. The basic hypothesis of the study,“the security concept, he lived a transformation brought about by globalization and the transformation of today's security policies implemented in Turkey, as determined by the political and economic conditions”shape. Throughout the study, these hypotheses were tested, and it was concluded that these hypotheses were confirmed.