Obezitede bilişsel işlev bozukluğu ve bilişsel işlev bozukluğunun uyku kalitesi ve depresyon ile ilişkisi
Cognitive impairment in obesity and association of cognitive impairment with sleep quality and depression
  1. Tez No: 711776
  2. Yazar: SELİN UYSAL ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET SAĞLAM AYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç:Obezite, mortalite ve morbidite üzerinde ciddi etkileri olan önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Obezitenin bilişsel işlevler üzerinde zararlı etkilerinin olabileceğini destekleyen kanıtlar giderek artmaktadır. Bu çalışmada obezitesi olan bireyleri yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmiş normal kiloda olan kontrolleri ile nörobilişsel işlevler açısından karşılaştırmak, ayrıca depresyon eş tanılı obez bireyler ile depresyon eşlik etmeyen obez bireylerin bilişsel işlevler açısından sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması yapılarakobezitede görülen bilişsel bozuklukların altında yatan potansiyel mekanizmalara katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Yöntem:Bu çalışmaya Nisan 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD polikliniğine ayaktan başvuran, depresyon dışında herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan, çalışmayı kabul eden ve çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan 60 obez hasta ve obez grubu ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi olarak eşleştirilmiş, BKI 25 kg/m2 altında olan, tanı konan herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi.Obez hastalar Major Depresif Bozukluğu olan 26 ve Major Depresif Bozukluğu olmayan 34 kişi olarak iki gruba ayrıldı.Tüm katılımcılara SCID-I (Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme) ve bilişsel işlevlerini değerlendirmek için Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Stroop Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi uygulandı. Klinik görüşme, SCID-I, HAM-D ölçeği ve nörobilişsel testler araştırmayı yürüten doktor tarafından uygulandı. Tüm katılımcılardan Pitsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile değerlendirmeleri istendi. Bulgular:Çalışmamızda depresyonu olan obez bireyler, depresyonu olmayan obez bireyler ve sağlıklı kişilerden oluşan gruplardan her biri yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet gibi özellikler açısından birbiri ile benzer bulundu. Çalışmamızda tüm obez katılımcılar ve sağlıklı kontroller arasında Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi ve Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testinde anlamlı fark saptanmıştır. Obez katılımcılar Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi ve Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testinde sağlıklı kontrollere kıyasla daha kötü performans göstermiştir. Depresyonu olan obez bireyler ve depresyonu olmayan obez bireylerin sağlıklı kontrollerle yapılan karşılaştırmasında depresyonu olan obez bireylerin hem depresyonu olmayan obez bireylere hem de sağlıklı kontrollere göre bir çok alanda daha kötü performans sergilediği gözlenmiştir. Kontrol grubu ile OB grup ve DOB grubu ile OB grubu arasında WCST Perseveratif Tepki Sayısı, Perseveratif Hata Sayısı, Perseveratif Olmayan Hata Sayısı, Kavramsal Düzey Tepki Yüzdesive Tamamlanmış Kategori Sayısı, stroop bölüm 4 ve bölüm 5 toplam süresi, AVLT A1 toplam doğru ve AVLT A6 toplam doğrupuanları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bu kategori puanlarındaki gruplar arası istatiksel anlamlılığın kontrol grubu ile DOB grubu arasındaki farktan kaynaklandığı gözlenmiştir. Sonuç:Bu çalışma verilerine dayanarak obez bireylerin dikkat, yürütücü işlevler, sözel öğrenme ve bellek gibi bilişsel işlev alanlarında bozulma gösterdiği gözlenmiştir. MDB olan obez grup, MDB olmayan obez grup ve kontrol grubu arasındakinörobilisel test performansları değerlendirildiğinde genel olarak obezitenin MDB varlığında bilişsel testler üzerinde ilave olumsuz etkisi olduğu gözlenmiştir. Özellikle MDB olan obez bireylerin performansları sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında çeşitli bilişsel görevlerde anlamlı farklılık gözlenirken MDB olmayan obez grupla kontrol grubu karşılaştırıldığında bu farklılık genellikle önemsiz olarak kalmıştır. Depresyonun obez bireylerde özellikle inhibisyon kontrolü, dikkat ve bilişsel esneklik testleri üzerinde bozucu etkisi olduğu gözlenmiştir. Obezite ve MDB 'un nörobilişsel işlevler üzerine kümülatif etkileri olduğu düşünüldüğünde, obeziteye atfedilen bilişsel işlev bozukluğunun obeziteyle sıklıkla birlikte bulunan uyku bozuklukları, MDB ve ilişkili metabolik durumlarla bağlantısını açıklamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity has become an importantpublichealth problem withseriouseffects on mortality and morbidity. There has been increasing evidence to support that there may be destructive effects on cognitive functions.In this study, it was aimed to compare individuals with obesity in terms of neurocognitive functions with normal weight controls matched forage, sex and education level.In addition, it was aimed to contribute to the potential mechanisms underlying cognitive disorders in obesity by comparing obese individuals with comorbid depression and obese individuals without depression with healthy controls in terms of cognitive functions. Methods:60 obese patients who referred to Black Sea Technical University Faculty of Medicine Psychiatry Department as outpatient between April 2020 and December 2020, did not hav any psychiatric diagnosis other than depression, accepted the study and met the inclusion criteria were included in the study. With the patients included in the study, age, gender and educational status matched 35 healthy controls who with BMI below 25 kg/m2 and without any diagnosed psychiatric disease were included in the study. Obese patients were divided into two groups as 26 with Major Depressive Disorder and 34 without Major Depressive Disorder. All participants were administered SCID-I (StructuredClinicalInterviewforAxis I Disorders) and Rey Auditory Verbal Learning Test, Stroop Test, and Wisconsin Card Sorting Test to assess their cognitive functions. The clinical interview, SCID-I, HAM-D scale, and neurocognitive tests were administered by the physician conducting the study. All participants were asked to evaluate with the Pitsburg Sleep Quality Index. Results: In our study, each of the groups consisting of obese individuals with depression, obese individuals without depression and healthy individuals were found to be similar to each other in terms of characteristics such as age, education level, and gender. In our study , a significant difference was found between all obese participants and healthy controls in the Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test and Rey Auditory Verbal Learning Test. Obese participants performed worse on the Wisconsin Card Sorting Test, the Stroop Test, and the Rey Auditory Verbal Learning Test compared to healthy controls. When obese individuals with depression and obese individuals without depression were compared with healthy controls, it was observed that obese individuals with depression performed worse in many areas than both obese individuals without depression and healthy controls. No significant difference was found between the control group and the OB group, and between the DOB group and the OB group in terms of WCST Number of Perseverative Responses, Number of Perseverative Errors, Number of Non-Perseverative Errors, Percentage of Conceptual Response and Number of Completed Categories, stroop episode 4 and episode 5 total time, AVLT A1 total correct and AVLT A6 total corrects cores.It was observed that the statistical significance between the groups in this category scores was due to the difference between the control group and the DOB group. Conclusion: Based on the data of this study, it was observed that obese individuals showed deterioration in cognitive function areas such as attention, executive functions, verbal learning and memory. When neurocognitive test performances were evaluated between the obese group with MDD, the obese group without MDD, and the control group, it was observed that obesity generally has an additional negative effect on cognitive tests in the presence of MDD. Especially when the performances of obese individuals with MDD were compared with healthy controls, significant differences were observed in various cognitive tasks, while this difference was generally insignificant when the non-MDD obese group was compared with the control group. It has been observed that depression has a detrimental effect especially on inhibition control, attention and cognitive flexibility tests in obese individuals. Considering that obesity and MDD have cumulative effects on neurocognitive functions, more studies are needed to explain the association of obesity-attributed cognitive dysfunction with sleep disorders, MDD, and related metabolic conditions that often coexist with obesity.