885 ortaöğretim öğrencisinin ses alanları üzerine bir inceleme
A study on vocal ranges of 885 secondary education students
- Tez No: 711795
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAT CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada, çalışma grubunu oluşturan 885 ortaöğretim öğrencisinin bireysel ses alanları ölçülerek yükseklik, genişlik, cinsiyet ve yaş gibi açılardan incelenmiştir. Çalışmada ölçülen ses alanlarının 66 farklı grupta toplandığı görülmüştür. Ölçülen ses alanları daha sonra çeşitli müzik kitapları ve şarkı albümlerinde yer alan 1607 şarkının ses alanlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda şarkıların yazıldıkları yerlerin çoğunlukla öğrenci ses alanlarına göre tiz olduğu ve daha pest bölgelere aktarılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca şarkılarda ses alanlarının bir oktavın üzerinde daha fazla genişledikçe öğrenciler tarafından seslendirilebilme oranlarının hızla düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the individual vocal ranges of 885 secondary education students in the study group were measured and examined in terms of height, width, gender and age. It was observed that the vocal ranges measured in the study were collected in 66 different groups. The measured vocal ranges were then compared with the vocal ranges of 1607 songs in various music books and song albums. As a result of this comparison, it has been revealed that the places where the songs are written are mostly high-pitched compared to the student vocal ranges and should be tranpose to the lower regions. In addition, it has been observed that the rate of vocalization by students decreases rapidly as the vocal ranges expand more than one octave in songs.