Dizi izleme motivasyonu ve tarihi, askeri, savaş, güç, bağımsızlık, kahramanlık temalı dizi tercihlerinin etnosentrizm ile ilişkisi
Motivation for watching tv series and the relationship between ethnocentrism and the preferences of tv series with themes on history, military, war, power, independence and heroism
- Tez No: 711879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Televizyon; bugün dünyadaki en etkili kitle iletişim araçlarından birisidir. Hem görsel hem de işitsel olarak kitlelere hitap edebilen, hemen hemen her hanede mutlaka en az bir tane bulunan televizyon, bireyler için bir motivasyon aracına dönüşebilir. Televizyonların vazgeçilmez yayını olan dizileri izlemek, günün yorgunluğunu ve stresini atmada, boş zamanı etkin değerlendirmede bir alternatif olabilir. Son dönemlerde popüler kültürün yayıcısı konumundaki televizyonda tarihi, askeri, savaş, güç, bağımsızlık vs. temalı dizilere sıkça rastlanılmaktadır. Bu çalışma, popüler kültür ile ilişkilendirilmesi anlamlı olduğu düşünülen etnosentrizm kavramı ile dizi izleme motivasyonları (televizyondaki tarihi, askeri vb. temalı) arasındaki ilişkiyi dikkate almaktadır. Etnosentrizm kısaca kendi kültürüne ait olanı benimsemek, milliyetçi bir yaklaşım sergileyerek diğer bakış açılarına karşı o kültürü ve değerleri korumaktır. Çalışma kolayda örnekleme yöntemiyle, internet ve sosyal medya kullanıcıları arasından ulaşılan 418 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistiki analizler (frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık), faktör analizi, güvenilirlik ve geçerlilik analizi, korelasyon analizi, T-testi ve Anova analizi ile test edilmiştir. Etnosentrizm algısı faktörlerinden yumuşak ve sert etnosentrizm algıları ile dizi izleme motivasyonu faktörlerinden sosyal etkileşim motivasyonu arasında orta düzeyde ilişki olduğu, diğer faktörlerin arasında da zayıf ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dizi izleme motivasyonu faktörlerinin ve etnosentrizm algısı faktörlerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Television is one of the most influential mass media in the world today. Television, which can appeal to the masses both visually and audibly, has at least one in almost every household and is able to turn into a motivational tool for individuals. Watching TV series, which are indispensable broadcast of television, can be an alternative way of relieving the fatigue and stress of the day and effective use of leisure time. In recent years, history, military, war, power, independence, etc. themed series are frequently encountered on the television which is at a position of spreader of popular culture. This study considers the relationship between the concept of ethnocentrism, which is thought to be meaningful to associate with popular culture, and the motivations of watching TV series (with history, military, etc. theme). Ethnocentrism, in short, is to adopt what belongs to its own culture and to protect that culture and values against other perspectives by taking a nationalist approach. The study was conducted by convenience sampling method with 418 people who were reached among internet and social media users. The research data were tested by descriptive statistical analyses (frequency, mean, standard deviation, skewness and kurtosis), factor analysis, reliability and validity analysis, correlation analysis, T-test and Anova analysis. It has been found that there is a moderate relationship between the perception of soft and hard ethnocentrism perceptions from ethnocentrism perception factors and social interaction motivation from watching TV series factors, and a weak relationship among the other factors. In addition, it was also determined that motivation of watching TV series factors and ethnocentrism perception factors differ according to the demographic characteristics of the participants.