Siyasi partilerde karizmatik liderlik algısının örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: kastamonu ilinde bir araştırma
The effect of charismatic leadership perception on organizational citizenship behavior in political parties: a research in kastamonu province
- Tez No: 711880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sosyal bir varlık olarak insana ve davranışlara verilen önemin son yıllarda artması ile birlikte, insanı temel alan araştırmalar da bir hayli artmıştır. Bu süreçte liderlik davranışları da fazlasıyla incelenen bir konu haline gelmiştir. Günümüz rekabetçi ortamında insan kaynaklarını etkin kullanmak isteyen organizasyonlarda liderlik konusu hayati önem taşımaktadır. Özel sektöründen kamu kuruluşuna, sivil toplum kuruluşlarından arkadaş ortamlarına kadar, insanın içinde olduğu her toplulukta liderlik olgusu mevcuttur. Bu hususta tabi ki ülke yönetimine talip olan siyasi partiler için de liderlik konusu çok önemlidir. Bu çalışmada insanların tamamen gönüllülük esasına göre katıldıkları ve hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin uğrunda çalıştıkları bir sivil toplum kuruluşu olan siyasi partiler incelenmiştir. Siyasi parti üyelerinin karizmatik liderlik algılarının demografik niteliklerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Ayrıca üyelerin karizmatik liderlik algılarının gösterdikleri örgütsel vatandaşlık davranışlarına etki edip etmediği analiz edilmiştir. Araştırma Kastamonu ilinde il başkanlıkları bulunan ve 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılan siyasi parti üyeleri üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara karizmatik liderlik algılarını ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını ölçen anket formları dağıtılmış ve bu formlar SPSS programında analiz edilmiştir. Toplamda 394 kişinin katılım sağladığı çalışma sonucu, katılımcıların karizmatik liderlik algılarının eğitim düzeylerine göre kısmen farklılaştığı ve üye oldukları siyasi partilere göre de kesin olarak farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Katılımcıların yaşlarına, cinsiyetlerine ve en uzun yaşadıkları yerleşim birimine göre karizmatik liderlik algılarının farklılaştığına dair bir sonuç elde edilememiştir. Ayrıca katılımcıların karizmatik liderlik algılarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına kısmen etki ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance given to human beings and behaviors as a social entity in recent years, human based research has increased considerably. In this process, leadership behaviors have become a subject that is highly examined. In today's competitive environment, in organizations that want to use human resources effectively leadership is vital. From the private sector to public institutions, from non-governmental organizations to friend environments, there is a leadership concept in every community. The issue of leadership is also very important for the political parties that aspire to the administration of the country. In this study, political parties, which are a non-governmental organization in which people participate on a voluntary basis and work without any financial interest, are examined. It was investigated whether the charismatic leadership perceptions of the political party members differed according to their demographic characteristics. It was analyzed whether members' perceptions of charismatic leadership affect their organizational citizenship behaviors. The research was conducted on political party members who have provincial presidencies in Kastamonu province and participated in the 2018 Presidential elections. Participants were given survey forms that measured their charismatic leadership perceptions and organizational citizenship behaviors and these forms were analyzed in SPSS. As a result of the study, 394 participants participated in the study, it was concluded that the participants' perceptions of charismatic leadership differed partially according to their educational level and differed significantly according to the political parties they joined. There was no result that participants' charismatic leadership perceptions differ according to their age, gender and longest-lived settlement. In addition, it was found that the participants' perceptions of charismatic leadership partially affected organizational citizenship behaviors.