Endüstri 4.0 ışığında Türkiye'de sanayi seviyesi: Tosya örneği
The industry level in Turkey in the light of industry 4.0: Tosya example
  1. Tez No: 711891
  2. Yazar: SUHA HALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan süre zarfında kurumlar, akademik kesim ve üreticiler; üretimin nasıl rahat ve verimli hale getirilebileceği sorusuna yanıt aramıştır. Bu doğrultuda Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen teknoloji fuarında adı“Endüstri 4.0”olarak adlandırılan dijital dönüşüm devrimi düşüncesi dünyada hızla yayılmaya başlamıştır. Endüstrileşme kavramı üzerine sosyal bilimler literatürü içerisinde fazlasıyla kaynak bulmak mümkündür. Aydınlatılması gereken sorular ise Endüstri 4.0 nedir? Nasıl uygulanacak? Endüstri aşamasının neresindeyiz? gibi sorular olmalıdır. Bu çalışma ile endüstri kavramının tarihçesinden hareketle endüstri devrimlerine ışık tutulmuştur. Endüstrileşme yolunda geçmişten bugüne devletlerin attıkları adımlara literatür taraması metodu kullanılarak değinilmiştir. Çalışmanın devamında ise şu an için uygulanması zor gibi görünen ama gelişen teknoloji ile bunun uzun sürmeyeceği tahmin edilen Endüstri 4.0 kavramını anlayabilmek adına uygulamalar yapılmıştır. Endüstri düzeyinin ne olduğunu ve yetkinliğini sağlamak için neyin gerekli olduğunu anlamak, endüstriyel dönüşümün doğru şekilde uygulanması için büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla Tosya bölgesindeki bazı sektörler ele alınarak endüstrileşme durumları yerinde gözlem ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak atılması gereken adımlar ile ilgili bilgi edinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the period from past to present, institutions, academia and producers have sought an answer to the question of how to make production comfortable and efficient.In this direction, the idea of digital transformation revolution, named as“Industry 4.0”at the technology fair held in Hannover, Germany, started to spread rapidly around the world. It is possible to find many sources in the literature on the concept of industrialization. The questions that need to be clarified are what is Industry 4.0? How will it be implemented? Where are we in the industry stage? There should be questions like. This study sheds light on the revolutions from the history of the industry. The steps taken by the states in the way of industrialization so far have been mentioned by using the literature review method. In the continuation of the study, applications were made in order to understand the concept of Industry 4.0, which seems difficult to implement for now, but is expected to not take long with the developing technology. Understanding what the industry level is and what is required to ensure its competence is essential for the proper implementation of industrial transformation. For this purpose, some sectors in Tosya region were handled and information was tried to be obtained about the steps to be taken by using the method of on-site observation and in-depth interviews.