Türkiye'de sanayi 4.0 dönüşümü: Sorunlar, gelişme sürecindeki belirleyici unsurlar ve olası etkiler
Industry 4.0. transformation in Turkey: the problems,decisive factors in development process andprospective effects
- Tez No: 513936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
18. Yüzyılın sonlarına doğru başlayan birinci sanayi devrimi ile birlikte dünya ekonomisinde yerini almaya başlayan sanayileşme olgusu günümüzde yeni bir biçim almıştır. Teknolojik gelişmenin üretim sistemleri içerisindeki kullanım payının arttığı bu yeni biçimde sanayileşme; teknolojik gelişmeler ışığında tanımlanır hale gelmiştir. Bu çerçevede ilk sanayi devriminden itibaren sürekli kendini yenileme ihtiyacı gösteren teknolojiyi, ülkesinde en hızlı şekilde üretime entegre eden ve her daim mevcut teknolojisi üstünde ileri teknolojiler üretmeyi başarabilen ülkeler; uluslararası alanda sanayileşmiş ülke konumuna ulaşmışlardır. Türkiye'nin ise zaman içerisindeki deneyimleri incelendiğinde uygulamaya koyduğu pek çok sanayileşme girişimine karşılık teknoloji üretemeyip, daha çok teknoloji transferi yapan sanayileşmekte olan bir ülke konumundan öteye geçemediği görülmüştür. Bu çalışmanın amacı da mevcut potansiyellerini değerlendiremeyip, halen klasik sanayileşme dönemine ait üretim sistemlerinde ısrarcı olan Türkiye'nin Sanayi 4.0 yolunda karşılaştığı sorunları inceleyerek, Sanayi 4.0. dönüşümünde belirleyici olan unsurları ortaya koymaktır. Özellikle Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin temel göstergesi olarak kabul edilen imalat sanayi alanındaki sorunların tespit edilerek giderilmesi; eğitim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına hız kazandırılması Sanayi 4.0. dönüşümünde Türkiye'nin önemli fırsatlardan faydalanarak uluslararası alandaki konumunun güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Böylece Türkiye'nin küresel değer zincirinden daha iyi bir pay almasını sağlayacak koşullarda ortaya çıkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialization as concept, which started to take its place in the global economy towards the end of the 18th century with the Industrial Revolution, has taken a new shape now. Industrialization is now being defined in the light of technological advancements, as these advancements are being utilized in the production systems. In the light of this information, after the first Industrial revolution, countries that manage to integrate the ever advancing technologies to their production have reached their place as Industrialized nations in the international stage. If we take a look at the Turkey's experience so far in order to become an industrialized country we can deduce that after many attempts instead producing technology, Turkey does more of technology transfer, unable to go any further than being a industrializing country. The purpose of this project is to examine the defining factors of Turkey's change to Industry 4.0 putting a light on the problems Turkey, a country that still insists on the classical industrialization systems that fails to grasp its full potential, faces on the path to Industry 4.0. The problems in the production industry, which is considered an indicator of improvements in the Turkey's economy, needs to be spotted and fixed, education, R&D and innovation must be focused on along the way to Industry 4.0 for viii Turkey to have the opportunity to have a bigger place in the global economy. So that, The conditions to ensure a better share from the global value chain of Turkey will be appear.