PRK ve LASIK yapılan hastalarda kappa açısı değişimi ve aberasyon sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 711899
  2. Yazar: HAYRETTİN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda miyopi ve astigmatizmanın düzeltilmesinde PRK ve LASIK yöntemlerini kappa açısı değişimi ve aberasyonlar açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Şubat 2021 ve Nisan 2021 yılları arası miyopi ve astigmatizma nedeni ile PRK uygulanan 39 hastanın ve LASIK uygulanan 55 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bütün hastalara iDesign (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, ABD) ile wavefront analizi yapıldıktan sonra PRK hastalarına VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, ABD) excimer lazer platformu aracılığıyla lazer tedavisi ve LASIK hastalarına Intralase FS60 (Advanced Medical Optics, Inc, Santa Anna, California) cihazı ile flep kaldırıldıktan sonra VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, ABD) excimer lazer platformu aracılığıyla lazer tedavisi uygulanmıştır. Hastaların işlem öncesi, 1. ay ve 3. ay kontrollerinde refraktif, topografik ve aberasyon sonuçları değerlendirildi. Sonuçlar gruplar arası ve grupların zaman içerisindeki değişimlerini kapsayacak şekilde kıyaslandı. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analitik Çözümlemeler Ltd. Şti., www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımı ile gerçekleştirildi. p0.05). PRK ve LASIK gruplarının preoperatif sferik eşdeğer ve kappa açısı değerleri açısından anlamlı bir fark vardı (p0.05). Kappa açısı değişimi postoperatif 3. ayda grupların kendi içerisinde anlamlı olacak şekilde azalmıştır (p0.05). Postoperatif sferik aberasyon 1. ay ve 3. ay için gruplar arasında değerlerde artış olacak şekilde anlamlı bir fark mevcuttu (1.ay ve 3. ay için sırasıyla p=0,035, p=0,045). Sferik aberasyon postoperatif 1. ay PRK grubunda yüksek, postoperatif 3. ayda LASIK grubunda yüksek tespit edildi. Defokus ölçümlerinde preoperatif değerlerde gruplar arasında anlamlı bir fark saptandı (p0,05). Trefoil ölçümlerinde grupların kendi içinde preoperatif ve postoperatif 1. ay ve 3. ayda değerlerin azalması şeklinde anlamlı bir fark mevcuttu (LASIK ve PRK gruplarının ikisi için de p0,05). PRK ve LASIK gruplarında preoperatif astigmatizma ile yüksek sıralı aberasyonlar arasındaki korelasyon incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to compare PRK and LASIK methods in the correction of myopia and astigmatism in terms of kappa angle change and aberrations. Matherials and Methods: The files of 39 patients who applied PRK due to myopia and astigmatism and 55 patients who applied LASIK between February 2021 and April 2021 in Health Sciences University Kayseri City Training and Research Hospital Ophthalmology Clinic were reviewed retrospectively. After wavefront analysis was performed on all patients with iDesign (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, USA), PRK patients received laser treatment via the VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, USA) excimer laser platform and LASIK patients received laser treatment via the VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, USA) excimer laser platform after flap lift with the Intralase FS60 (Advanced Medical Optics, Inc, Santa Anna, California) device. Refractive, topographic and aberration results were evaluated at the pre-procedural, 1st month and 3rd month follow-ups. Results were compared to include changes between groups and between groups over time. Data analysis was performed with TURCOSA (Turcosa Analytical Analyzes Ltd. Co., www.turcosa.com.tr) statistical software. p ≤ 0.05 value was accepted as statistically significant. Results: Age and gender distribution of the patients participating in the study were similar between the groups (p>0.05). There was a significant difference between PRK and LASIK groups in terms of preoperative spherical equivalent and angle kappa values ​​(p0.05). The change in angle kappa decreased significantly within the groups at the postoperative 3rd month (p0.05). There was a significant difference between the groups for postoperative spherical aberration at the 1st and 3rd months, with an increase in the values ​​(p=0.035, p=0.045 for the 1st and 3rd months, respectively). Spherical aberration was found to be higher in the PRK group at the postoperative 1st month, and higher in the LASIK group at the postoperative 3rd month. There was a significant difference between the groups in preoperative values ​​in defocus measurements (p0.05 for the 1st and 3rd months). There was a significant difference in trefoil measurements in the preoperative and postoperative 1st month and 3rd month values ​​within the groups (p0.05 for the 1st and 3rd months). The correlation between preoperative astigmatism and higher order aberrations in the PRK and LASIK groups was investigated.