Akut böbrek hasarı ile renal replasman tedavisi gereken erişkin yoğun bakım hastalarında yatış anındaki klinik ve demografik verilerin prognozu erken dönem öngörmede yeri ve önemi
The role and importance of clinical and demographic data at the time of hospitalization in EARLY prediction of prognosis in adult intensive care patients with acute kidney injury who require renal replacement therapy
- Tez No: 711900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek yetmezliği (ABY), yatan hastalarda eşlik eden komormid durumlar nedeniyle, yüksek mortalite ve morbiditenin önemli sebeplerindendir. Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) yatan ve akut böbrek hasarı (ABH) ile hemodiyaliz ihtiyacı gelişen kritik hastalarda mortalite oranı %70'e kadar çıkmaktadır, bu nedenle acil tedavi gerektiren bir durum haline gelmektedir. Bu çalışmada herhangi bir nedenle anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakıma yatmış, sonrasında ABH nedeniyle hemodiyaliz ihtiyacı gelişen erişkin hastaların yatış anındaki verilerinin ABH, hemodiyaliz ihtiyacı ve sağ kalımı öngörmedeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ABH gelişmesine sebep olan risk faktörlerinin saptanmasını amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2016-Aralık 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Anabilim Dalı yoğun bakım ünitesinde ABH nedeniyle hemodiyaliz ihtiyacı gelişen erişkin hastalar geriye dönük olarak incelendi. Laboratuvar verilerine ulaşılamayan ve hali hazırda zaten rutin hemodiyaliz programında olan hastalar dışlandı. Toplamda 258 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yoğun bakıma yatış anındaki yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi demografik verileri, ek komorbid hastalıkları, kullanmakta olduğu ilaçlar, laboratuvar verileri, yoğun bakımda yapılan tedaviler, hemodiyaliz ihtiyacı, hemodiyaliz ihtiyacının ne kadar sürdüğü ve hastanın sağkalım durumu incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 258 hastanın ortalama yaşları 64,81 olup 152 'si (%58,9) kadın, 106'sı (%41,1) erkektir. Hastalardan takipte 217 tanesi eksitus olmuştur. Bu çalışmada mortalite %84,1 olarak saptanmıştır. Hastalar RIFLE kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Buna göre diyalize başlandığı günde Risk döneminde olan hasta oranı %8,1; Hasar (Injury) döneminde olan hasta oranı %6,2; Yetmezlik/Kayıp/Son dönem böbrek yetmezliği (Failure/Loss/End stage) döneminde olan hasta oranı %84,4 saptanmıştır. Hemodiyalize alınan hastalar anestezi yoğun bakıma ilk yatışında tanı/ön tanısı açısından değerlendirildiğinde en sık nedenin çoklu organ yetmezliği olduğu sonrasında ise en sık nedeninin %43 ile sepsis olduğu, hastaların %77'sinde en az bir komorbiditenin eşlik ettiği ve yoğun bakım yatışlarında %91'inin en az bir antibiyotik aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute renal failure (ARF) is one of the important causes of high mortality and morbidity in hospitalized patients due to comorbid conditions. The mortality rate in critically ill patients who are hospitalized in the Intensive Care Unit (ICU) and need hemodialysis due to acute kidney injury (AKI) rises to 70%, therefore it becomes a situation that requires urgent treatment. In this study, it was tried to determine the place of hospitalization data in predicting AKI, hemodialysis need and survival of adult patients who were admitted to the anesthesiology and reanimation intensive care unit for any reason and subsequently developed a need for hemodialysis due to AKI. In addition, it was aimed to determine the risk factors that cause the development of AKI. Methods: In this study, adult patients who needed hemodialysis due to AKI in the intensive care unit of Ege University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation between January 2016 and December 2020 were retrospectively analyzed. Patients whose laboratory data could not be accessed and who were already in the routine hemodialysis program were excluded. A total of 258 patients were included in the study. Demographic data of the patients such as age, gender, height, weight at the time of admission to the intensive care unit, additional comorbid diseases, drugs used, laboratory data, treatments performed in the intensive care unit, need for hemodialysis, how long the need for hemodialysis lasted, and the patient's survival were examined. Results: The mean age of 258 patients included in the study was 64.81 years, 152 (58.9%) women and 106 (41.1%) men. During the follow-up, 217 of the patients died. In this study, mortality was found to be 84.1%. Patients were evaluated using the RIFLE criteria. Accordingly, the rate of patients who were in the Risk period on the initial day of dialysis was 8.1%; The rate of patients in the Injury period was 6.2%; the rate of patients in the Failure/Loss/End stage was 84.4%. When hemodialysis patients were evaluated in terms of diagnosis/prediagnosis at the first admission to the anesthesia intensive care unit, the most common cause was multi-organ failure, followed by sepsis (43%), accompanied by at least one comorbidity in 77% of the patients, and 91% of them took at least one antibiotic during intensive care hospitalizations.