Okul öncesi dönem çocuklarda duygu düzenleme becerisi ve yılmazlık arasındaki ilişki
The relationship between emotion regulation skill and resilience in early childhood
  1. Tez No: 711903
  2. Yazar: ELİF ESRA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bazı çocukların yaşamlarında fakirlik, istismar, şiddet, ihmal, savaş, ebeveyn madde kullanımı gibi bir veya birçok olumsuzluğa rağmen olumlu uyum göstermeleri yılmazlık çalışmalarını tetikleyen veri olmuştur. Yılmazlık, uyum veya gelişim için ciddi tehditlere rağmen iyi olma hali veya kısa sürede iyi olma haline gelme olarak tanımlanır (Masten, 2001). Okul öncesi dönemde çocukların geliştirdikleri becerilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de etkili olduğu birçok araştırma ile ispatlanmıştır. Hayatta karşılaşılabilecek zorlukları öngörmek veya engellemek her zaman mümkün olmasa da yılmazlık çocuklarda desteklenebilir. Olumsuz deneyimlerinden olumlu yaşantıya geçebilen, zorlukların üstesinden gelebilen çocukların bazı duygusal ve sosyal beceriler geliştirmeleri gerektiği bilinmektedir. Çocuğun akademik ve sosyal becerilerinin gelişiminde önemli yere sahip duygu düzenleme becerisinin yılmazlıkla ilişkisini ortaya koyan bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak yılmazlık literatüründe duygu düzenleme çalışmaları genelde ergen ve yetişkinlerle yapılmıştır. Erken çocukluk yılmazlığıyla ilgili çalışma da çok kısıtlı sayıdadır. Araştırmanın amacı okul öncesi eğitimi alan çocukların yılmazlık düzeyleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ve Afyonkarahisar'da MEB'e bağlı anasınıfı ve anaokullarına devam eden 4-6 yaş arası çocuklar oluşturmuştur. Ancak veri toplama sürecinde tüm dünyada görülen Pandemi şartlarından dolayı veri toplama işlemine farklı illerden online ulaşılabilen çalışma grubu ile devam edilmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formları”,“Risk Faktörleri Listesi”,“Erken Çocuklukta Yılmazlık Ölçeği (EÇYÖ)”,“Erken Çocuklukta Yılmazlığı Koruyucu Faktörler Ölçeği (EÇYKFÖ)”ve“Duygu Düzenleme (DDÖ)”ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmaya toplamda 117 çocuk (53 kız, 60 erkek) katılmıştır. Örneklemde; ailede uyumsuzluk (anne baba arasında tartışma, kavga), anne-babanın eğitim seviyesinin düşük olması, yoksulluk, boşanma ve ihmal durumları en çok görülen Risk Faktörleri arasında yer almaktadır. Bu araştırmada çocukların duygu düzenleme becerileri ile yılmazlık düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca çocukların yılmazlık düzeyleri ve duygu düzenleme becerilerinin aile koruyucu faktörü ile pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışmada çocukların yılmazlıklarının cinsiyetlerine göre farklılaşmadığı ve yaşları ile ilişkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that some children show positive adjustment despite one or more negativities in their lives such as poverty, abuse, violence, neglect, war, parental substance use has been the data that triggered resilience studies. Resilience is defined as the state of being well or becoming well in a short time despite serious threats to adaptation or development (Masten, 2001). It has been proven by many studies that the skills developed by children in the pre-school period are also effective in the later stages of their lives. Although it is not always possible to foresee or prevent the difficulties that may be encountered in life, resilience can be supported in children. It is known that children who can pass from negative experiences to positive ones and overcome difficulties need to develop some emotional and social skills. There are some studies that reveal the relationship between emotion regulation skill, which has an important place in the development of a child's academic and social skills, and resilience. However, in the resilience literature, emotion regulation studies have generally been conducted with adolescents and adults. Studies on early childhood resilience are also very limited. The aim of the study is to examine the relationships between the resilience levels and emotion regulation skills of children receiving pre-school education. The study group of the research consisted of children between the ages of 4 and 6 who attend kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Ankara and Afyonkarahisar. However, due to the Pandemic conditions seen all over the world during the data collection process, the data collection process continued with participants that can be accessed online from different provinces. In this study,“Personal Information Forms”,“Risk Factors List”,“Early Childhood Resilience Scale”,“Early Childhood Resilience Protective Factors Scale”and“Emotion Regulation (DDL)”scales were used as data collection tools. A total of 117 children (53 girls, 60 boys) participated in the study. In the sample; family disharmony (argument between parents, quarrels), low educational level of parents, poverty, divorce and neglect are among the most common Risk Factors. In this study, a significant and positive relationship was found between children's emotion regulation skills and resilience levels. In addition, it was found that children's resilience levels and emotion regulation skills showed positive and significant relationships with the family protective factor. In this study, it was found that the resilience of children did not differ according to their gender and was not related to their age.