Türkiye'de siber güvenlik uygulamaları
Cyber security practices in Turkey
  1. Tez No: 711961
  2. Yazar: HAKAN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern zamanlarda farklı otorite ve kurumlar tarafından genellikle toplumsal düzeni sağlamak amacıyla çeşitli bilişim sistemlerinden faydalanarak güvenlik sağlanmaya çalışılmıştır. Teknolojinin sağladığı kolaylıklar ile özellikle bilgisayarın icadından sonra, bilgi sistemleri ve iletişim teknolojilerinin giderek gelişmesi, internetin keşfi ve yaygınlaşması iletişim gibi çok önemli faaliyetlerin yürütülmesi ile birlikte güvenlik bilişim sistemleri dünyada günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu gelişmeler sonucunda ağ ortamının öneminin artmasının yanı sıra bilgi ve bilgi sistemlerine yönelik kötü niyetli hareketler ve saldırıların da artması endişe ortamı yaratmaya başlamıştır. Bu bağlamda sorunu gidermeye yönelik siber güvenlik kavramı ortaya çıkmıştır. Ülkeler zengin veri kaynaklarını siber güvenliği sağlamak için strateji ve politikalar oluşturarak hayata geçirmiş ve siber güvenlik kavramı giderek daha popüler hale gelmiştir. Bilgisayar kullanımının artması ve internetin yaygınlaşması ile birlikte meydana gelen olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasında geçmişten günümüze önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Türkiye'de siber ortamda sahip olunan değerli varlıkların, bilgi ve iletişim sistemleri ile altyapılarının siber güvenliğinin etkinlikle sağlanabilmesi, ulusal siber güvenliğin önemini belirgin hale getirmektedir. Bu çalışmada literatür taraması yöntemiyle yapılan çalışmada Türkiye'de siber güvenliğin önemi vurgulanmış olup, güvenlik önlemlerinin artırılmasına yönelik daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğine değinilmektedir. Siber saldırılara karşı oluşturulan siber güvenlik strateji ve politikalarında eksiklikler mevcuttur. Bu değerlendirmeye dayanarak çalışmada, Türkiye'nin ağ ortamında varlıklarının, bilgi ve iletişim sistemlerinin ve altyapının siber güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanması için gerekli strateji ve politikaların formüle edilmesi için ihtiyaç duyulan araştırmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Diğer birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de siber güvenlik ile ilgili kurumsal oluşumlar ve yasal düzenlemeler yapılmıştır ve günün gereksinimlerine uygun olarak siber güvenlik alanındaki çalışmalar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In modern times, different authorities and institutions have tried to provide security by making use of various information systems in order to ensure social order. Security information systems have become an indispensable part of daily life in the world, with the convenience of technology, especially after the invention of the computer, the gradual development of information systems and communication technologies, the discovery and spread of the Internet, and the execution of very important activities such as communication. In addition to the increase in the importance of the network environment, the increase in malicious acts and attacks against information and information systems has started to create an environment of concern. In this context, the concept of cyber security has emerged to solve the problem. Significant progress has been made from the past to the present in eliminating the negative effects that have occurred with the increase in computer use and the widespread use of the internet. Effectively ensuring the cyber security of valuable assets, information and communication systems and infrastructures in the cyber environment in Turkey makes the importance of national cyber security clear. In this study, the importance of cyber security in Turkey is emphasized by literature review method and it is mentioned that more studies should be done to increase security measures. There are deficiencies in cyber security strategies and policies created against cyber attacks. Based on this evaluation, in this study, it is aimed to contribute to the researches needed to formulate the necessary strategies and policies for effective cyber security of Turkey's network assets, information and communication systems and infrastructure. As in many other countries, institutional formations and legal regulations related to cyber security have been made in Turkey, and studies in the field of cyber security continue in accordance with the requirements of the day.