Genç voleybolcularda omuzun propriyoseptif değerlendirmesi
Proprioceptive evaluation of shoulder in young volleyball players
- Tez No: 308012
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; genç voleybolcularda omuz ekleminde izokinetik kuvvet ve pozisyon hissine ait özelliklerin belirlenmesidir. Voleybolcu ve sporcu olmayan (kontrol) gruplar üzerinde omuz eklemi kas izokinetik kuvveti ve pozisyon hissi değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerler dominant ve dominant olmayan tarafta karşılaştırılmıştır.Çalışmaya, en az 1 yıl süreyle voleybol oynayan 20 ve herhangi bir sporla uğraşmayan sedanter 20 kişi olmak üzere toplam 40 katılımcı dahil edilmiştir. Gruplar yaşları 15-17 arasında değişen katılımcılardan oluşmaktadır. Her bir grupta 10 kız ve 10 erkek öğrenci bulunmaktadır. Voleybol oyanayn grubu TED Ankara Koleji, sedanter grubu ise Muradiye Lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya herhangi bir sistemik hastalık, metabolik problem, sakatlık ve yaralanma durumu olmayan öğrenciler dahil edilmiştir. Katılımcıların her biri boy uzunluğu, vücut ağırlığı, izokinetik kas kuvveti ve propriyoseptif duyu parametreleri cinsiyet dikkate alınarak değerlendirildi. İzokinetik kuvvet ve proprioseptif duyu Biodeks cihazı ile ölçüldü. Ölçümler diagonal paternde, Fleksiyon-Abduksiyon-Eksternal Rotasyon (Dfleks) ve Ekstansiyon- Adduksiyon-İnternal Rotasyon (Dekst) olarak yapıldı.Sonuçlar, omuzda izokinetik kuvvetin sporcularda ve dominant tarafta daha yüksek olduğu ancak pozisyon hissinde voleybolcu olan ve olmayanlarda belirgin bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ayrıca, bu yaş grubunda omuz izokinetik kuvveti ile eklem pozisyon hissi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the isokinetic and proprioceptive characteristics of young volleyball players. Isokinetic strength and threshold to detect position sense of shoulder joint were evaluated on volleyball players and control group. Dominant and non-dominant extremities were taken into account for comparisions.Subjects were 20 male and female (10 each) volleyball players participating regular trainings at least 1 years and non exercising individuals matching active group (Total 40), all aged between 15-17 years. Volleyball players were from TED Ankara College whereas non exercising subjects from Muradiye High School. Excusion criteria were metabolic and systemic diseases, any previous shoulder injury or problem. Height, weight, isokinetic strength and threshold to detect joint position sense of shoulder were measured. Strength and proprioseptive evaluations were carried out at diagonal pattern; flexion-abduction-external rotation and extention-abduction-internal rotation.Results revealed that volleyball players had significantly higher strength values on dominant side. However, no differences were found between volleyball players and non exercising group in terms of joint position sense. Furthermore, for both groups, no statistically significant correlations were found between isokinetic strength and proprioceptive characteristics.