Örgütlerin insan kaynakları analitiği olgunluğunun DELTA Plus Modeli ile incelenmesi
Examining human resources analytics maturity of organizations with DELTA Plus Model
- Tez No: 711996
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojik gelişmelerin etkisiyle dünyamız her geçen gün daha fazla dijitalleşmektedir. Bu dijitalleşme eksenli dönem ile birlikte veriler; örgütlerin ve sosyal etkileşimlerin değişiminde rol oynamaktadır. Dünya genelinde örgütler tarafından veriye dayalı yönetim yaklaşımının benimsenmeye başlaması ve dijital dönüşüm rüzgârının etkisi ile insan kaynakları analitiği (İK analitiği) yerleşik bir disiplin halini almaya başlamıştır. Dünyadaki bu eğilimle birlikte Türkiye'de de İK analitiğine olan ilginin arttığı görülmektedir. Bu doğrultuda bu yüksek lisans tezi, ''Türkiye'de faaliyet gösteren örgütlerin İK analitiği olgunluğu nedir?'' problemine odaklanmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda alanyazında akademik bakış açısıyla geliştirilen ve örgütlerin İK analitiği olgunluğunun incelenmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracına ulaşılamamıştır. Bu nedenle bu yüksek tezi çalışması kapsamında hem örgütlerin İK analitiği olgunluğunun incelenmesine hem de konuyla ilgili yapılacak akademik araştırmalarda kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracına duyulan ihtiyacın giderilmesine katkı sağlanması amacıyla ''İK Analitiği Olgunluğu Ölçeği'' geliştirilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren 199 farklı örgütte İK analitiği ve İK yönetimi ile ilgili görevleri yürüten 204 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı faktör analizi ile toplam varyansın % 71.07'sini açıklayan üç faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Ölçüt-bağıntılı geçerlik analizi sonucunda İK analitiği olgunluğu ile örgütsel çeviklik ve algılanan yönetici desteği arasındaki ilişkilerin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Güvenirlik çalışması sonucunda ölçeğin Cronbach's Alpha katsayısı .958 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışması kapsamında geliştirilen ''İK Analitiği Olgunluğu Ölçeği''nin ülkemizde yapılacak akademik araştırmalarda kullanılabilir nitelikte geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the adoption of data-driven management approach by organizations around the world, HR analytics has started to become an established discipline. Parallel to this trend in the world, it is observed that the interest in HR analytics has increased in Turkey as well. In this context, this thesis study focuses on the problem of“What is HR analytics maturity of organizations operating in Turkey?”. Through examinations, a measurement tool which was developed with an academic perspective to be used for examining the HR analytics maturity of organizations could not be found in the literature. For this reason within the scope of this thesis study, the ''HR Analytics Maturity Scale'' has been developed for contributing both the examination of the HR analytics maturity of the organizations and the need for a valid and reliable measurement tool that can be used in academic researches. 204 employees who carry out HR and HR analytics related roles in 199 different organizations operating in Turkey participated in the study. The scale's factor structure was assessed using exploratory factor analysis and a three-dimension structure explaining the % 71.07 of the total variance was obtained. The criterion-related validity results showed appropriate and significant correlations with organizational agility and perceived supervisor support. The Cronbach's Alfa for the scale was .958. The findings of the study showed that the“HR Analytics Maturity Scale”developed within this study is a valid and reliable tool that can be used in academic research to be conducted in Turkey.