Opere over kanseri olgularında preoperatif tam kan sayımı inflamatuar belirteçlerinin prognostik etkisinin araştırılması
Investigation of the prognostic effect of preoperative complete blood count inflammatory markers in operated ovarian cancer cases
- Tez No: 712040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; invaziv epitelyal over kanseri nedeniyle opere olan hastalarda preoperatif bakılan tam kan sayımı inflamatuar belirteçlerinin prognostik açıdan etkisinin araştırılmasıdır. Retrospektif olarak dizayn edilmiş olan bu çalışmaya, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi için Eğitim Plan ve Koordinasyon Kurulu'ndan gerekli onay alınarak başlanmıştır.2006 ile 2012 yılları arasında opere olmuş ve invaziv epitelyal over kanseri tanısı almış 244 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi tam kan sayımı ve CA125 değerleri kaydedilmiş, operasyon tarihi, nüks bulgusu saptanma tarihi ve son durum mortalite değerlendirmesi ile sağ kalım analizi yapılmıştır.İnflamatuar belirteçler NLR ve PLR için ve ayrıca serum CA125 düzeyi için ayrı ayrı ROC eğrisi analizi ile sensitivite, spesifite, PPD ve NPD hesaplanmıştır. Sağ kalım analiziKaplan Meier-Log Rank (Mantel-Cox) yöntemi ile yapılmış olup değişkenlerin bağımsız prognostik etkilerini incelemek amacıyla çok değişkenli COX regresyon metodu kullanılmıştır. Değişkenlerin birbiri ile korelasyonlarıSpearman's rho test ile incelenmiştir.Veriler %95 güven düzeyinde incelenmiş olup p değerinin 0,05'ten küçük olması istatistikel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Elde ettiğimiz bulgularda5 yıllık genel sağ kalım olasılığını %56,9 ve 5 yıllık hastalıkız sağ kalım olasılığını %45,5 olarak hesapladık. Ortalama yaşam süresi ve 5 yıllık sağ kalım sonuçları üzerinde ileri hastalık evresi, orta-kötü histopatolojik diferansiyasyon derecesi, nüks varlığının sağ kalım üzerine ters yönlü anlamlı ilişkisini saptadık. İnflamatuar belirteçlerden NLR ve PLR'nin hem hastalıksız sağ kalım hem de genel sağ kalım üzerine bu çalışma kapsamında belirlenen cut-off değerler (PLR=231,36, NLR=3,83) baz alınarak bağımsız prognostik etkileri olduğunu belirledik..Ayrıca trombositoz ve CA125 (cut-off =307, 25) içinde benzer sonuçlar elde ettik. Histopatolojik alt tiplerin sağ kalım üzerine bu çalışmada prognostik değer taşıdığını ise gözlemleyemedik. Korelasyon analizinde PLR ve NLR'nin biribiri ile pozitif ve sağ kalım süreleri ile negatif korelasyonu olduğunu gördük. Tam kan sayımı inflamatuar belirteci olarak kabul gören ve klinik kullanımda anlamlı olabilecek PLR ve NLR değerlerinin belirlenen cut-off değeri baz alınarak invaziv epitelyal over kanseri nedeniyle opere olan hastalarda bağımsız prognostik değeri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the prognostic significance of preoperative whole blood count inflammatory markers in women operated for invasive epithelial ovarian cancer (EOC). For this retrospectively designed study, necessary approval was obtained from Training Plan and Coordination Committee of Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Investigation Hospital. 244 patients that underwent operation with the diagnosis of invasive epithelial ovarian cancer between 2006 and 2012 were included in the study. Whole blood count and CA125 values were recorded prior to operation and,the date of operation, the date of recurrence and final mortality evaluation were performed for survival analysis. The sensitivity, specifity, PPV and NPV for inflammatory markers such as NLR and PLR were seperately calculatedand with ROC analysis. İn addition, initial serum CA125 levels were used for the same purpose.Survival analysis was carried out with Kaplan Meier-LogRank (Mantel-Cox) method. In order to evaluate the independent prognostic effect of variables, multi variable COX regression method was used. Correlation of variables with each other was investigated with Spearman's test. Data were investigated at 95% confidence interval and p value of >0.05 was considered statistically significant According to our findings, 5 year overall survival rate was %56,9 and 5 year disease free survival rate was %45,5. Advanced disease stage, moderate-poor tumor differentiation, and the presence of recurrence were determined to have significant inverse relation with mean survival and five year survival rates. It was established that,inflammatory markers such as NLR and PLR had prognostic effect on both disease free survival and overall survival based upon cut-off values determined in the study (PLR=231,36, NLR= 3,83).In addition, similar results were obtained for thrombocytosis (cut-off=400.000) and initial serum CA125 levels (cut-off =307, 25). Histopathological subtypes were not found to have any prognostic value for survival. In correlation analysis, PLR and NLR had positive correlation with each other and negative correlation withoverall survival. We conclude that,inflammatory markers such as NLR and PLR have independent prognostic value for women who underwent surgery for invasive EOC.