60-72 aylık okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuklara uygulanan prososyallik eğitim programının çocukların prososyal davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the prosociality education program applied to children who continues 60-72 months of pre-school education on the prosocial behaviors of children
- Tez No: 712039
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitimine devam eden 60-72 Aylık çocuklara uygulanan prososyallik eğitim programının prososyal davranışlara olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma için prososyallik eğitim programı geliştirilmiştir. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki anaokuluna devam eden deney grubunda 26, kontrol grubunda 26 olmak üzere toplam 52 çocuk oluşturmaktadır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen Prososyallik Eğitim Programı haftada iki gün olacak şekilde sekiz hafta süresince uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocukların ve ailelerinin demografik özelliklerine yönelik bilgi elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve çocukların prososyal davranışlarını belirlemek amacıyla da“Çocuk Prososyallik Ölçeği (ÇPÖ) - Anne, Baba ve Öğretmen Formu”kullanılmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”ve“Çocuk Prososyallik Ölçeği (ÇPÖ) - Anne, Baba ve Öğretmen Formu”eğitim programı uygulanmadan önce deney ve kontrol grubuna ön test olarak anne, baba ve sınıf öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Deney grubuna sekiz haftalık eğitim programının uygulanmasının ardından deney ve kontrol gruplarına son test olarak“Çocuk Prososyallik Ölçeği (ÇPÖ) - Anne, Baba ve Öğretmen Formu”anne, baba ve sınıf öğretmenleri tarafından tekrar doldurulmuştur. Son test uygulandıktan üç hafta sonra verilen eğitimin kalıcılığını belirlemek için deney grubuna kalıcılık testi yapılmıştır. Çocukların ve ailelerin demografik özelliklerine ilişkin frekans ve yüzde dağılımları verilmiştir. Prososyallik eğitim programına katılan çocuklara uygulanan eğitim programının etkisini belirlemek için verilerin dağılımı incelenmiştir. Dağılım normal olmadığından Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda hazırlanan Prososyallik Eğitim Programının çocukların prososyal davranış kazanımlarını öğretmen görüşüne göre olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research can be carried out with activities related to education about the society in 60-72 students who continue their education for pre-school education. Prosociality Education Program opportunities for research. In the study, a full application-pattern with a pre-test post-test control group was used. The study group of the research is a unit of 26 attending two kindergartens for the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year, and a total of 52 children's units that can be controlled. You can benefit from a two-day training program from the Prosociality Education Program. As and as a means of data collection in research,“obtaining information about the demographic device.”The“Personal Information Form”and the“Child Scale- FP Mother, Father and Teacher”, which is a part of the“Child Prosocial”as well as the ones made by prosocial schools, are used. Before the“Personal Information Form”and“Child Prosociality Scale-CPS Parent and Teacher Form”training program, mother, father and classroom teachers are filled in as the experiment and control pre-test. Experimental and control application in the education and training of experimental education education is filled again by the mother, father and classroom teachers as the last test of the“Prosociality Scale-CPS Mother, Father and Form”. After the post-test was applied, a permanence test from the training was conducted in order to eliminate the training given three weeks later. The clinical and degrees of children and families in the demographic form are given. Trainings prepared for prosociality training are prepared for training. The distribution was normal. U Mann-Whitney Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used. The realization of the research will be designed according to the view of the Prosociality Education Program of the Prosocial's achievement.