Ameliyat esnasında kullanılan plastik yapışkanlı örtünün cerrahi alan enfeksiyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plastic drape used during the surgery to the surgical site infection
  1. Tez No: 615020
  2. Yazar: MEHMET ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma; apandisit ameliyatı olacak hastalarda ameliyat esnasında kullanılan plastik yapışkanlı örtünün cerrahi alan enfeksiyonuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Ön test – son test, kontrol gruplu yarı deneysel tipteki araştırmanın verileri 15 Şubat 2019 - 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine apendektomi ameliyatı için başvuran 20 – 60 yaş (65 yaş üstü kişiler immün sistemi zayıflamış yaşlı grubu olduğu için alınmadı). Evreni belli olan gruplarda örneklem seçimi formülüne göre 60 hasta örnekleme alındı. İlk 30 hasta kontrol grubu olarak ameliyat masasında ameliyat bölgesi sadece antiseptik solüsyon povidon iyodin ile boyandı. İkinci 30 hasta grubu deney grubu olarak ameliyat masasında ameliyat bölgesi antiseptik solüsyon povidon iyodin ile boyandı ve steril yapışkanlı örtü ile kapatıldı. Örnekleme alınan hastalar ameliyattan 8 saat önce aç kalacak şekilde planlandı ve geciken ameliyatlarda hastalara total parentaral beslenme başlanıldı, lakin acil ameliyat durumunda ameliyathanede nazogastrik kateter takılarak ameliyat yapıldı. Ameliyat sonrası insizyon yeri bakımı 48 saatte bir povidon iyodin (% 10'luk) ile gerçekleştirildi. Veriler yüz yüze görüşme, tıbbı kayıtlar veya cerrahi klinik hasta kayıtları incelenerek ve laboratuar bulguları izlenerek toplanıldı. Veriler SPSS 17 paket proğramında sayı ve yüzdelik, ki kare ve t testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of plastic drape on surgical site infection in patients undergoing appendicitis surgery. The data of this quasi-experimental study with pre-test, post-test and control group were collected between February 15th, 2019 and May 31st, 2019 from the patients in the 20-60 age group, who admitted to Harran University Research and Application Hospital for appendectomy (peopled of 65 years of age were excluded due to poor immune system in the elderly). According to the sample selection formula for known study population, 60 patients were included in the study sample. In the first 30 patients, as the control group, the surgical site was only stained with antiseptic solution povidone iodine at the operating table. In the second 30 patients, the experimental group, the surgical site was stained with povidone iodine and covered with sterile adhesive cover at the operation table. The patients in the study sample were scheduled to remain hungry 8 hours before the surgery and total parenteral nutrition was started in the delayed surgery, but in the case of emergency surgery, a nasogastric catheter was inserted in the operating room. After the surgery, the incision site care was performed with povidone iodine (10%) with 48 hours intervals. Data were collected by face-to-face interviews, through medical records or surgical clinical records and laboratory findings. The data were analyzed using the SPSS 17 program, using numbers and percentages, chi-square and t-test.