Yüksek grade'li osteosarkomlarda kemoterapiye verilen tümör yanıtının hasta ve tümör özellikleri ile karşılaştırılması
The association between the histological response of neajuvant chemotherapy and patient and tumor characteristics in high grade osteosarcoma
- Tez No: 714204
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN ÇİĞDEM IRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek gradeli osteosarkomlarda neoadjuvan kemoterapiye verilen histolojik yanıtın hasta ve tümör özellikleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla S.B. Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde 1997-2000 yılları arasında osteosarkom tanısı alan 37 hastaya ait amputasyon/enblok rezeksiyon materyalleri incelenmiştir. Tümör/nekroz oranı hesaplanarak kemoterapiye iyi yanıt verenler ve kemoterapiye kötü yanıt verenler olmak üzere iki grup elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to search the association between the histological response of high-grade osteosarcoma to neoadjuvant chemotherapy, and patient and tumor characteristics, amputation or en-block resection specimens of 37 patients diagnosed as osteosarcoma in Ankara Oncology Hospital between 1997-2000 were studied. Two groups of patients having good or poor response to chemotherapy were determined according to the estimated tumor/necrosis ratios. There was a statistically significant association between the histological response to chemotherapy was higher in the femur localized ones. Poor response to chemotherapy was higher in the tumor diameter 10 cm or above than those tumors below 10 cm diameter.