Kent mobilyası örneği: Çöp kutuları ve tasarımları
Example of urban furniture: Trash cans and designes
- Tez No: 712233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kent mobilyaları insanların doğası gereği bir çevreyi düzenleme ihtiyacı üzerine doğmuş bir fikirdir ve yapılan çeşitli rekreasyonel faaliyetler beraberinde bu araçlara olan talebi arttırmıştır. Bu talep ile ihtiyaçlar belirlenir, veriler toplanır, tasarımlar yapılır ve amaca en uygun bir şekilde hizmet veren tasarım uygulanır. Yürüyüş yolları, meydanlar, hastane ve okul bahçeleri, mezarlıklar, ulaşım ağları gibi açık ve yeşil alanların yanı sıra kapalı mekânların da vazgeçilmezi olan birtakım kent mobilyaları vardır. Bu kent mobilyaları tasarım sürecinde detaylı düşünülüp uygulandığında kullanıcıya doğru bir şekilde hizmet etmiş olunur. Aynı zamanda bu hizmetin işlevselliği ve sürdürülebilirliği sağlanmış olur. Kent mobilyalarının en önemlilerinden biri ve en çok kullanılan elamanı çöp kutularıdır. Çünkü insanlar var oldukça çöplerin de her zaman olduğu ve olacak olan bir olgu olması önemini arttırmaktadır. Yaşamın getirdiği değişiklikler ve talepler çöplerin de farklı tiplerde oluşmasına sebep olmuştur. Mevcut gıdaların ayrı ayrı paketlenmesi kullanılacak malzemelerin çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple de çöplerin ayrıştırılması ve bunların geri dönüşümünün de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kent mobilyası olarak kullanılan çöp kutularının asıl amacı; mekânlarda açığa çıkan çöplerin toplanması ve nakil yapılacağı yere kadar korunmasıdır. Bunun yanı sıra oluşan çevre kirliliğinin önlenmesi ve var olan kullanım alanlarının düzenini ve estetiğinin bozulmamasını sağlayan önemli bir kent mobilyası örneğidir. Beraberinde ise kullanım alanlarına bağlı olarak değişebilen tasarım kaygısını da beraberinde getirmektedir. Yapılacak veya uygulanacak olan tasarımlar da bu önemli nokta düşünülerek kullanıcıya hitap etmelidir. Bu çalışmada ise kent mobilyalarının önemi, çeşitleri ve tasarım kriterlerinden bahsedilip; bir kent mobilyası örneği olan çöp kutularının da çeşitlerinden, kullanım amaçlarından, bazı teknik özelliklerinden ve örnek tasarımlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban furniture is an idea born of the need to regulate an environment due to the nature of the people and various recreational activities have increased the demand for these vehicles. With this demand, needs are determined, data is collected, designs are made and the design that best serves the purpose is applied. In addition to open and green spaces such as walkways, squares, hospital and school gardens, cemeteries, transportation networks, there is also some urban furniture which are indispensable for indoor spaces. When this urban furniture are thought and applied in detail in the design process, they serve the user correctly. At the same time, the functionality and sustainability of this service are ensured. Garbage cans are one of the most important and most used elements of urban furniture. This is a phenomenon because people are always there and there will always be garbage. The changes and demands brought by life caused different types of waste. Separate packaging of existing foods brings with it the variety of materials to be used. For this reason, it is necessary to take into account the separation of waste and recycling. The main purpose of garbage cans used as urban furniture; collecting and preserving the waste to the place where it will be transported. In addition to this, it is an important example of urban furniture that prevents environmental pollution and ensures that the order and aesthetics of existing areas are not impaired. Together with this, it brings with it a design concern that may vary depending on the usage areas. The designs to be made or applied should also address the user with this important point in mind. In this study, the importance of urban furniture, types and design criteria are mentioned; the types of garbage cans, which are examples of urban furniture, their usage purposes, some technical features and sample designs are mentioned.