Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul pansiyonlarında yangın risklerinin belirlenmesi ve aktif yangın güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi
Determination of fire risks and evaluation of active fire safety measures in school pensions of The Ministry of Education
  1. Tez No: 712265
  2. Yazar: YAKUP ZARİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Öğrenci barınma ihtiyacının giderilmesi için yapılan okul pansiyonlarında öğrencilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden en önemli tehlikelerden biri de yangındır. Yangının ortaya çıkmasına sebep olabilecek faktörlerin ortadan kaldırılması ve yangın sırasında ortaya çıkacak can ve mal kaybının azaltılması için yangın güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada, Ağrı İlinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul pansiyonlarında yangın risklerinin belirlenmesi ve aktif yangın güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma betimsel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Çalışma Ağrı İlinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 16 tane okul pansiyonunda yapılmıştır. İlgili literatür ve mevzuatlar incelenerek araştırmacı tarafından hazırlanan kontrol listeleri ve 5*5 L tipi risk değerlendirme metodu kullanılarak oluşturulan risk değerlendirme formları ile veriler elde edilmiştir. Bu çalışma sonucunda incelenen okul pansiyonlarında genel olarak önemli ve orta düzey risk seviyesinde yangın riskleri belirlenmiştir. Bu risklerin daha çok elektrik, yangın uyarı sistemleri, yataklar, yer döşemeleri ve yönlendirme levhaları kaynaklı tehlikeler sonucu ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca okul pansiyonların aktif güvenlik önlemlerinden yangın dolabı ve taşınabilir söndürücülerin bulunduğu ancak yangın uyarı sistemlerinin yeterli düzeyde olmadığı, var olan uyarı sistemlerinin ise çalışmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlara bakıldığında okul pansiyonlarında yangın ve acil durum yönetiminin sağlanabilmesi için bir yönetim politikası geliştirilmeli ve sürekli gözden geçirmelerle denetimin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fire is one of the most important dangers that threaten the life and property safety of students in boardinghouses built to meet the need for student accommodation. It is necessary to take fire safety precautions in order to eliminate the factors that may cause the fire and to reduce the loss of life and property during the fire. In this study, it has been aimed to determine the fire risks and to evaluate the active fire safety measures in the school boardinghouses affiliated to the Ministry of National Education in the province of Ağrı. The study has been carried out with the descriptive research method. The study has been carried out in 16 boardinghouses affiliated to the Ministry of National Education in the province of Ağrı. The data have been gathered using the researcher's checklists and risk assessment forms generated using the 5*5 L type risk assessment approach, which were based on an examination of relevant technical literature and regulations. As a result of this study, fire risks have been determined in the boardinghouses, which were examined in general, at the level of significant and moderate risk. It has been observed that these risks mostly arise as a result of hazards caused by electricity, fire warning systems, beds, flooring and routing signs. In addition, it has been concluded that there are fire cabinets and portable extinguishers, which are among the active security measures of the boardinghouses, but the fire warning systems are insufficient and the existing warning systems do not work. Based on the results, it is suggested that a management policy should be developed in order to provide fire and emergency management in the boardinghouses and audits should be carried out with continuous reviews.