Kurtboğazı barajı havzasının hidrolojik Weap modeli analiz uygulaması
Analysis of hydrologic Weap model of Kurtboğazı dam basin
- Tez No: 712274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Kurtboğazı Havzasına dair su bütçesinin hesaplanması ve entegre su kaynakları yönetimi için WEAP (“Water Evaluation and Planning”System) programından yararlanılmıştır. WEAP Modelinde, akım gözlem istasyonlarından elde edilen uzun yıllar (1930-2015) yağış, akış, buharlaşma vb. gibi hidrolojik verileri ile nüfus, sulama arazileri ve endüstriyel su kullanımlarına ait istatistiki veriler kullanılmıştır. Söz konusu veriler dikkate alınarak WEAP programında model oluşturulmuştur. Oluşturulan model ile geleceğe yönelik (2010-2020) iyimser ve kötümser senaryolar türetilerek havzanın su bilançosu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, water budget calculation and integrated water resources management (WEAP) program were used for the Kurtboğazı Basin. In the WEAP model, hydrological data such as precipitation, flow, evaporation, etc., which are obtained from current observation stations (1930-2015), and data on population, irrigation lands and industrial water use were used. Based on these data, a model was created in the WEAP program. With the model, the optimistic and pessimistic scenarios were derived for the future (2010-2020) and the water balance of the basin was calculated.