Füzyon reaktörlerinde birincil duvardaki radyasyon hasarı
Radiation damage to first wall in fusion reactors
  1. Tez No: 712329
  2. Yazar: EYYÜB POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Füzyon enerjisi, artan enerji ihtiyacına müteveccih çözümün bir parçası ve aynı zamanda, fosil yakıtların iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkisi ve kısıtlılığından dolayı, üretim ve iklim dostu bir yol olarak gösterilmektedir. Füzyon neredeyse sınırsız miktarda enerji sağlayabilir, yakıt kaynakları bakımından neredeyse sınırsız olabilir ve radyoaktif atık olarak fisyona benzer bir içerik oluşmaz, ancak reaktörler henüz pozitif bir net enerji çıktısı üretmeyi başaramamıştır. İşlevsel bir füzyon reaktörü inşa etmek meşakkatlidir, ancak birçok önemli araştırma projesi yürütülmektedir. Teknik yapılandırmalar ve plazma fiziği üzerine araştırmalar hala devam etmekte ve bu da füzyon enerjisi için kesin bir zaman diliminde olacağını zorlaştırmaktadır. Tokamaklar ve Stellaratörler, füzyon için başlıca reaktör modellerdir. Her iki reaktöründe avantajları ve dezavantajları vardır. Bu sebeple, bu tezde bir ITER füzyon reaktöründe, birincil duvar yapısında genel olarak kullanılan, yoğunluğu demir elementi ile fazla olan malzemelerin üzerine etki eden belli enerji aralıklarında ki radyasyonun etkileşim durumları, SRIM/TRIM yardımı ile; toplam yer değiştirmeler, iyonizasyon, iyon aralıkları, titreşimler vb. diyagramlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fusion energy is shown as a part of the solution to the increasing energy demand and also as a production and climate-friendly way due to the negative impact and limitation of fossil fuels on climate change. Fusion can provide an almost unlimited amount of energy, can be virtually unlimited in fuel sources, and no fission-like content is formed as radioactive waste, but reactors have yet to produce a positive net energy output. Building a functional fusion reactor is grueling, but many important research projects are underway. Research on technical configurations and plasma physics is still ongoing, making it difficult to find a precise timeframe for fusion energy. Tokamaks and Stellarators are major reactor models for fusion. Both reactors have advantages and disadvantages. Therefore, in this thesis, in an ITER fusion reactor, the interaction states of the radiation in certain energy ranges, which are used in the first wall structure and that affect the materials with a high density of iron element, with the help of SRIM/TRIM, total displacements, ionization, ion gaps, vibrations, etc. diagrams were analyzed.