Rödövans Sözleşmesinde alt işverenlik kurumu ve buna ilişkin hukuki sorumluluğun esasları
The institution of subcontracting in Royalty (Redevance) Aggrement and the principles of civil liability in this regard
  1. Tez No: 712410
  2. Yazar: FATMA OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tezin konusu; maden sahası arama ve işletme ruhsatı sahibinin maden işletmeyi bir başka özel veya tüzel kişiye yaptırarak bunun mukabilinde de kira bedelini aldığı rödövans sözleşmesidir. Ruhsat sahibi gerçek ya da tüzel kişiler arama ve işletme haklarını çok farklı nedenlerle üçüncü kişilere devretmek istemektedirler. Ruhsat sahipleri kimi zaman ekonomik sıkıntılar sebebi ile kimi zaman da ruhsat sahasının çok büyük olması nedeniyle tek başına işletmek hususunda maddi ve manevi yetersizliklerden kaynaklı olarak bu haklarını üçüncü kişilere devretmek istemektedirler. Tezde rödövans sözleşmesi ve bu sözleşmenin karşılığı izah edilmiştir. Daha önce az çalışılmış bir alan olması sebebi ile bu konu tercihinde bulunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde rödövans sözleşmesi genel itibariyle incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; rödövans sözleşmesinde alt işverenlik ilişkisi konusu incelenmiştir. Bu başlık altında genel olarak alt işverenlik ilişkisi, bu ilişkinin tarafları ve unsurlarına da yer verilmiştir. Devamında da rödövans sözleşmesinde alt işverenlik kurumu ele alınmıştır. Rödövans sözleşmesinin alt işverenlik ilişkisine sebebiyet verip vermeyeceği hususu incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise; rödövans sözleşmesinin alt işverenlik ilişkisine sebebiyet vermesi halinde alt işverenlik ilişkisinden doğan hukuki sorumluluk konusuna yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject, of the thesis is royalty contract that a person who has mining resarch and operating licence have mining activities done by means of private person or legal entity and in return for this gets rental fee. Natural persons or legal entities who have licence want to hand on their operating rights for a wide range of reasons. Those who have licence want to transfer their rights to third parties both as result of the lack in terms of operating alone in a very large area and sometimes due to financial woes. In thesis, royalty contract and equavialent of the related one in labor law were explained. This subject was preferred to study as a consequence of this topic had been studied few before. At the first part of the study royalty contract was examined in general. At the second part of our study, relationship between subcontracting and royalty contract. Under this subject title, subcontracting relations, the parties of this relations and elements of the related subject were also examined. After that, the institution of subcontracting in royalty contract was studied. The matter of whether royalty contract would give rise to subcontracting relationship. At the third part our study in case of royalty contract bring about to subcontracting relation, the issue of civil liability that spring up from employership relation was examined and the study was completed.