Visceral larva migrans: İkinci evre Toxocara canis larvalarının in vitro kültürü, ekstretuvar/sekretuvar antijeninin elde edilmesi ve ELISA yöntemi ile tanısı
- Tez No: 71244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İnsanda visceral larva migransa neden olan en önemli parazit Bir köpek askaridi olan Toxocara canis'ür. Visceral larva migrans insanda yaşam döngülerinin tamamlayamayan larvaların dokularda göç etmesi sonucu gelişir. Parazit insanda erişkin şekline ulaşamaması nedeniyle bu hastalığın tanısı dışkıda yumurta aranması ile konulamaz. Kesin tanı ancak doku biopsilerinin incelenmesi ile konulabilmektedir. Toxocariasis tanısında temel olarak serolojik yöntemlerin önemli olduğu görüşünde birleşilmektedir. Bu amaçla değişik yöntem ve antijenler denenmesine karşılık, ikinci- evre T.canis larvalarından elde edilen ekskretuvar-sekretuvar antijenler kullanılarak uygulanan ELISA yönteminin etkinliği yaygın bir şekilde kabul edilmektedir. Araştırmamızda ES antijen elde edebilmek için ikinci-evre T.canis larvaları elde edilmiş ve uzun süre in vitro canlı kalabilmeleri sağlanmıştır. ES antijen kullanılarak uygulanan ELISA yönteminde toplam 391 serum örneği değerlendirmeye alınmış ve 146 (%37.34) örnekte seropozitiflik saptanmıştır. Sağlıklı çocuk grubunda 6 (%28.57) ve sağlıklı erişkin grubunda 10 (%33.33) olgu seropozitif bulunmuştur. Çapraz reaksiyonları değerlendirmek için seçilen gruplar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak farklılık saptanmamıştır. Sonuçlar ES antijen ile gerçekleştirilen ELISA yönteminin insanlarda toxocariasis tanısında yararlı olduğunu göstermektedir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Toxocara canis, which is the an ascarid parasite of canids, is the most important of the parasites causing visceral larva migrans in the human host. The syndrome of visceral larva migrans occurs when the parasitic larvae, unable to complete their life cycle, migrate within the human host. Since T.canis is unable to complete its life cycle in the human host, the examination faeces for the presence of eggs is not diagnostic. A definitive diagnosis can be made by examination of tissue biopsy. In consequence, serology forms the mainstay of the diagnosis of toxocariasis. A wide- range of serological techniques and parasite antigens have been used for the serological diagnosis of toxocariasis. Excretory/secretory antigen derived from second- stage larvae of T.canis maintained in vitro has been well established worldwide for the immunodiagnosis of human toxocariaisis by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). During the study optimum conditions for hatch and culture of the. second-stage larvae performed. Total 391 sera were evaluated by ELISA using ES antigens and 146 (37.34%) of them were found seropositive. In healthy childrens and adults, 28.57% and 33.33% were found to have elevated specific antibody levels respectively. Cross- reaction due to other parasitic infections investigated and all had anti-toxocaral antibody levels within the range of values observed in healthy controls and had a mean level which was not significantly elevated. The results demonstrate that ES antigens appears suitable for the serodiagnosis of human toxocariasis in the ELISA. 64