Julian Assange's allegedly illegal detention by the United Kingdom and Sweden in the Ecuadorian Embassy in London
Julian Assange'ın Birleşik Krallık ve İsveç tarafından Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'nde yasadışı olduğu iddia edilen gözaltı
- Tez No: 712449
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS GIEGERICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität des Saarlandes
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Wikileaks'in editörü Julian Assange 2012 yılından itibaren Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'nde kalmaktadır. Birleşmiş Milletler'in Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu Assange'ın bu durumunu“özgürlükten keyfi mahrum bırakılma”olarak tanımlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri'ne ait birçok gizli dokümanı yayınladıktan sonra ABD'ye iade edileceğinden korkan Assange, Ekvator Büyükelçiliği'ne sığınmıştır. Her ne kadar Ekvator Assange'a diplomatik sığınmacı statüsü vermiş olsa da, diplomatik sığınma uluslararası kabul edilirliği olan bir konsept değildir. Uluslararası Hukuk bağlamında Birleşik Krallığı'n diplomatik sığınmacı statüsünü kabul etmek veya Assange'a güvenli geçiş sağlamak yükümlülüğü bulunmamaktadır. Aksine, İngiliz otoriteleri İsveç tarafından çıkarılmış Avrupa Tutuklama Emrini uygulamak zorundadır. Hakkında çıkarılan Avrupa Tutuklama Emrine karşı itirazları hem İsveç'te hem Birleşik Krallık'ta reddedilen Assange, Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilmeyeceği garanti edilene kadar Ekvator Büyükelçiliği'nde kalma kararı almıştır. İsveç bu şekilde bir güvence vermeyi reddedince, durum bir kördüğüm haline geldi. Bu tez, Keyfi Gözaltı Çalışma Gurubu'nun konuya dair görüşünün içeriğini ve Assange'ın insan haklarının ihlal edilip edilmediğini incelemektedir. İnsan hakları açısından yapılan değerlendirmenin ardından, Assange'ı Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilmesine karşı koruyacak muhtemel tedbirler değerlendirilmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin suçluların iadesi üzerine içtihadı detaylıca incelenmekte ve Assange'ın durumuyla kıyaslanmaktadır. Sonuç olarak ise insan haklarının korunmasının iyileştirilmesinin ve Assange'ın durumunun çözülmesi için devletler arası işbirliğinin önemine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Julian Assange, the founder of Wikileaks, is residing in the Ecuadorian Embassy in London since 2012. The Working Group on Arbitrary Detention described his stay as arbitrary deprivation of liberty. Assange, after publishing many classified documents of the US Army, has feared extradition to US, which is why he sought protection at the Ecuadorian Embassy. Ecuador granted him diplomatic asylum status, however, diplomatic asylum is not internationally accepted as a legal concept. UK is not obliged to recognize the diplomatic asylum status and is under no obligation to grant him safe passage. But the British authorities are bound to carry out the European Arrest Warrant (EAW) issued by Sweden. After unsuccessfully challenging the EAW both in Sweden and UK, Assange decided to stay in the Ecuadorian Embassy until it was guaranteed that he would not be extradited to US. When Sweden refused to give any assurances, the situation turned into a deadlock. The thesis evaluates the merits of the Opinion given by the Working Group on Arbitrary Detention and whether or not Assange's human rights are being violated. After the human rights considerations, the possible safeguards to protect Assange from being extradited to US are covered. The case law of the European Court of Human Rights (ECtHR) on extradition is examined with detail and compared to the case of Julian Assange. The thesis emphasizes at the end that the improvement of human rights protection and the solution to Assange's case depends on the cooperation among States.