Obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda agmatin, telomeraz ve bazı eser element düzeylerinin hastalık şiddeti ile ilişkisi'
The relationship of agmatin, telomerase and some trace element levels with disease severity in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)
- Tez No: 712468
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku sırasında hipoksi, reoksijenizasyon ve biyoelektrik uyanıklık reaksiyonları ile sonuçlanan, tekrarlayıcı, kısmi ya da tam üst solunum yolu obstrüksiyonları ile karakterize bir sendromdur. Toplumda % 9 ile % 38 arasında oranlarda prevalans gösteren ve vücuttaki birçok sistemi ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmamız C.Ü Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde OUAS tanısı alan 90 gönüllü hastadan oluşturuldu. Bu hastalar da kendi içinde AHİ indekslerine göre, hafif, orta ve şiddetli olarak 3 gruba ayrıldı. Gönüllü hasta gruplarının kan örneklerinden elde edilen plazmalarında; HPLC cihazında agmatin, ICP-MS cihazında eser elementler (Cu, Co, Cd, Mg, Mn, Mo, Ni, Sn, Zn ve Se) ve serumlarında ise ELISA yöntemiyle telomeraz düzeyi ölçüldü. Pulse oksimetre ile O2Sat yüzdeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterized by repetitive, partial or complete upper airway obstruction resulting in hypoxia, reoxygenation and bioelectric awakening reactions during sleep. It is an important health problem with prevalence rates of 9% to 38% in the community and related to many systems in the body. In this study, 90 patients who were diagnosed in C.Ü Medicine Faculty Chest Diseases Clinic with OSAS were included in the study, and these patients were also divided into three groups according to their AHI indexes as mild, moderate and severe. In plasma obtained from blood samples of volunteer patient groups; agmatine level was measured in HPLC device, trace elements (Cu, Co, Cd, Mg, Mn, Mo, Ni, Sn, Zn and Se) in ICP-MS device and telomerase levels were measured in serums by ELISA method.