Besin hassasiyetinin belirlenmesinde kinezyolojik yöntemin geçerliliğinin doğrulanması
Verification of the validity of kinesiological method in determining food sensitivity
  1. Tez No: 712482
  2. Yazar: ELİF EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Uygulamalı kinezyoloji, besin hassasiyetinin belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan ancak henüz kanıtlanmamış bir yöntemdir. Bu çalışmada, besin hassasiyetinin belirlenmesinde kinezyolojik yöntemin geçerliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan prospektif çalışmaya kota örnekleme yöntemi ile 16-70 yaş arasındaki astım, atopik dermatit, dispepsi, fibromiyalhi ve alt bel ağrısı şikayetleri olan 100 vaka alınmıştır. Katılımcılarda biotensör ve kinezyolojik kas testi ile 81 besine karşı besin hassasiyetine bakılmıştır. Katılımcılara hassas olduğu besinlere karşı 1 ay süre ile eliminasyon diyeti uygulanmıştır. Eliminasyon diyeti öncesi ve sonrasında katılımcıların antropometrik ölçümleri alınmış ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Hastaların tanı ya da tanılarına uygun olarak Astım Kontrol Testi (AKT), Hasta Odaklı Egzama Ölçeği (HOEÖ), Dispepsi Şiddet Ölçeği (SODA), Yeniden Gözden Geçirilmiş Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği (QBAEÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Applied kinesiology (AK) is a widely used method in determining food sensitivity (FS) but has not yet been proved. This study aimed to investigate the validity of the kinesiological method in determining FS. For this purpose, 100 patients with asthma, atopic dermatitis, fibromyalgia, dyspepsia and low-back pain between the ages of 16-70 were enrolled in this prospective study with the quota sampling method. FS, tested for 81 foods, was determined with a biotensor and kinesiologic test. Participants followed an elimination diet for 30 days. Anthropometric measurements, SF-36 Quality of Life (QoL) Scale, and other other scales as per diagnosis as per diagnosis of patients namely Asthma Control Test (ACT), Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (RFIQ), Dyspepsia Severity Scale (SODA), Patient Oriented Eczema Measure (POEM) or Quebec Low Back Disability Scale (QLBDS) were recorded prior to and after the elimination diet for all the scales. Data were analyzed with SPSS 25 program.