Muhammed bin Musa el-Bosnevî'nin Şerhu (Haşiyetu) Tefsîr-i Sûrati'l-Kehf adlı eserinin tahkik ve tahlili
The critical edition and analysis of Muhammed bin Musa el-Bosnevî's work entitled 'Şerhu (Haşiyetu) Tefsîr-i Sûrati'l-Kehf'
  1. Tez No: 712483
  2. Yazar: HAMEED RAMADHAN SULTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Muhammed b. Musa el-Bosnevî'nin Beyzâvî Tefsiri üzerine yazmış olduğu Hâşiye'nin tetkik ve tahkiki konu edinmiştir. Bosnevî, Bosna'nın Saray (Saraybosna-Sarajevo) şehrindendir. Ailesinin Rum veya Türk asıllı Arap olduğu aktarılır. Bu tez mukaddime, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Mukaddime kısmında İslamî ilimlerin en önemlisi olan Tefsir'in öneminden bahsedilmiştir. Girişte ise özellikle İslamî ilimler açısından yazmaların önemi ve faydasına değinilmiştir. Birinci bölümünde Beyzâvî'nin hayatı ele alınmış; ikinci bölümde ise Muhammed b. Musa el-Bosnevî'nin hayatı ve ilmî kişiliği konu edinmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümü yazma nüshanın tam isminin tespiti, yazmanın Bosnevî'ye nisbeti, Bosnevî'nin dayandığı kaynakları ve yöntemi ile yazma nüshaların özelliklerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Muhammed b. It is the subject of examination and analysis of Haşiye, which Musa al-Bosnevî wrote on Beyzâvî Commentary. Bosnian is from the Bosnian city of Saray (Sarajevo-Sarajevo). It is reported that his family is Arab of Greek or Turkish origin. This thesis consists of introduction, introduction and three parts. In the introduction part, the importance of Tafsir, which is the most important of Islamic sciences, is mentioned. In the introduction, the importance and usefulness of manuscripts, especially in terms of Islamic sciences, is mentioned. In the first part, Beyzâvî's life is discussed; In the second part, Muhammad b. It deals with the life and scientific personality of Musa al-Bosnevi. The third part of our study covers the determination of the full name of the manuscript, the relation of the manuscript to Bosnian, the sources and method on which Bosnian is based, and the characteristics of the manuscripts.