Mikrobiyal kondroitin sülfatın antifungal etkisinin çeşitli Candida suşlarında farklı antimikrobiyal test yöntemleri kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the antifungal effect of microbial chondroitin sulfate on various Candida strains using different antimicrobial test methods
- Tez No: 712563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞEBNEM ERENLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kondroitin sülfat (KS), hücre yüzeyinin ve hücrelerarası matriksin önemli bir bileşenidir. N-asetilgalaktozamin ve glukuronik asitin tekrarlayan disakkarit ünitelerinden oluşan bir glikozaminoglikandır (GAG)'dır. Tıp, veterinerlik, eczacılık ve kozmetik gibi alanlarda yaygın kullanıma sahiptir. Tezimizde, biyoteknolojik yöntemler kullanılarak rekombinant E. coli (C2987) suşundan ürettiğimiz Mikrobiyal KS'nin, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde antifungal ajan olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla,yaygın enfeksiyon türlerinden, Candida albicans, Candida tropicalis, Candida glabrata, Candida parapsilosis ve Candida krusei çalışılmış, her tür için Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, Mikrobiyal KS'nin çoğu mantar türü üzerinde belirgin antifungal etkinliği olduğu kanıtlanmıştır. Vajinal flora, ∼%75'ini Lactobacillus, ∼%25'ini de diğer mikroorganizmaların oluşturduğu 250'den fazla mikroorganizmanın bulunduğu karmaşık bir mikrobiotadır. Buradaki doğal ortamın çeşitli nedenlerle bozulması vajinal dokudaki GAG'ların da yapısını bozarak enfeksiyon etkeni patojenlere karşı savunmasız hale getirmektedir. Mikrobiyal KS biyouyumlu, toksik olmayan ve antialerjik özellikleri nedeni ile ve polianyonik bir polimer olarak önemli bir antifungal ajan potansiyeli taşımaktadır. Çalışmamızın sonucunda antifungal aktivitesi belirlenen Mikrobiyal KS hem vajinal bağ dokudaki GAG yapısını destekleyecek hem de burada oluşabilecek muhtemel Candidal enfeksiyonlarının önüne geçebilecektir. Uyguladığımız antifungal testlerin sonuçları, Mikrobiyal KS'nin inhibitor etkisinin C. albicans ve C. parapsilosis ve C. krusei'ye karşı daha kuvvetli olduğunu göstermiştir. Bunu C. tropicalis takip etmektedir. Sonuç olarak, ürettiğimiz Mikrobiyal KS vajinal bağ dokudaki GAG yapısını destekleyecek ve oluşabilecek Candidal enfeksiyonların önüne geçebilecek potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Chondroitin sulfate (CS) is an essential component of the cell surface and extracellular matrix. It is a glycosaminoglycan (GAG) composed of repeating disaccharide units of N-acetylgalactosamine and glucuronic acid. It is widely used in medicine, veterinary medicine, pharmacy, and cosmetics. In this thesis, the usability of Microbial CS, which we produced from recombinant E. coli (C2987) strain using biotechnological methods, was investigated as an antifungal agent in treating fungal infections. For this purpose, Candida albicans, Candida tropicalis, Candida glabrata, Candida parapsilosis, and Candida krusei were studied, and Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values were determined for each species. In conclusion, Microbial CS has shown significant antifungal activity against most yeast strains. Vaginal flora is a complex microbiota of more than 250 microorganisms, of which ∼75% is Lactobacillus, and ∼25% is other microorganisms. The deterioration of the natural environment here for various reasons also disrupts the structure of GAGs in the vaginal tissue, making it vulnerable to infectious pathogens. Microbial CS has the potential to be an important antifungal agent due to its biocompatible, nontoxic, and antiallergic properties and as a polyanionic polymer. Microbial CS, whose antifungal activity was determined as a result of our study, will both support the GAG structure in the vaginal connective tissue and prevent possible Candidal infections that may occur here. The results of the antifungal tests we performed showed that the inhibitory effect of Microbial CS was more substantial against C. albicans, C. parapsilosis and C. krusei, followed by C. tropicalis. As a result, Microbial CS we produce can support the GAG structure in the vaginal connective tissue and prevent Candidal infections.