Nesiller arası farklılık ve din: Beydemir örneği
Generation difference and religion: The case of Beydemir
  1. Tez No: 712564
  2. Yazar: EMİNE SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nesil kavramı, belli tarihlerde doğmuş, sosyalleşme sürecinde ortak sosyal, politik, ekonomik vb. olaylardan etkilenmiş, koşullar gereği benzer sorumluluklar yüklenmiş oldukları için ortak değer, inanç, beklenti ve davranışlara sahip gruplar olarak açıklanabilir. Nesillerin içinde yaşadıkları toplumda benimsedikleri dini ve kültürel değerler bulunur. Dini ve kültürel değerler bir toplumun kimliğini oluşturan ve devamlılığı açısından vazgeçilmez unsurlardır. Toplumun ortak özelliklerini yansıtan bu unsurlar zaman, mekan ve şartlara bağlı olarak değişime uğrar. Bu değişimlerle nesillerin dine, geleneğe, kültüre yönelik algı, anlayış ve uygulamalarında farklılıklar meydana gelir. Beydemir'de yaşayan nesillerle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmelerin gerçekleştirildiği bu araştırmada, sosyo-kültürel değişimin sözlü kültür ürünleri başta olmak üzere eski ve yeni neslin gelenek, görenek, değerlere bağlılık, vb alanlar üzerinden Beydemir'de yaşayan nesillerin yaklaşımını ortaya koymak amaçlanmıştır. Beydemir'in orta ve yaşlı neslinin arasındaki farklılıklar, değişim boyutunda sosyokültürel değişimi işaret eden konular üzerinden, süreklilik ise köylülerin gözünden kültürel bellek bağlamında değerlendirilmiştir. Tez çalışmamızda, sosyo-kültürel değişimi, kültürel belleğin tanımını, folklorun tanımı, mahiyeti ve amacının ne olduğu, sözlü gelenekle ilişkisini ve halk bilimi, kültürel bellek ve din ilişkisine dair bilgiler neticesinde nesiller arasında meydana gelen farklılıkları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of generation, born on certain dates, common social, political, economic, etc. in the process of socialization. It can be explained as groups that have common values, beliefs, expectations and behaviors because they are affected by events and have similar responsibilities due to circumstances. There are religious and cultural values adopted by the generations in the society they live in. Religious and cultural values are indispensable elements that form the identity of a society and in terms of its continuity. These elements, which reflect the common characteristics of the society, change depending on time, place and conditions. With these changes, differences occur in the perception, understanding and practices of generations towards religion, tradition and culture. In this research, in which interviews were conducted with the generations living in Beydemir using a semi-structured interview form, it was aimed to reveal the approach of the generations living in Beydemir through the traditions, customs, loyalty to values, etc of the old and new generations, especially the oral cultural products of socio-cultural change. The differences between Beydemir's middle and old generations, the dimension of change, were evaluated through the issues that point to socio-cultural change, and the continuity was evaluated in the context of cultural memory from the perspective of the villagers. The study is to reveal the socio-cultural change, the definition of cultural memory, the definition, nature and purpose of folklore, it is the relationship with oral tradition and the differences between generations as a result of information on the relationship between folklore, cultural memory and religion.