Zaman skalaları üzerinde ters Sturm-Liouville problemleri
Inverse Sturm-Liouville problems on time scales
- Tez No: 712587
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun önemi ve tarihsel gelişimi anlatılmaktadır. İkinci bölümde, zaman skalası teorisinin temel kavramları ile birinci ve ikinci mertebeden lineer dinamik denklemlerin genel teorisine yer verilmektedir. Üçüncü ve son bölümde bir zaman skalası üzerinde kurulan Sturm-Liouville operatörünün öz değer ve öz fonksiyonlarının bazı önemli özellikleri incelenmektedir. Yine bu bölümde bir takım veriler yardımıyla operatörün katsayılarının belirlenmesi için tanımlanan çeşitli ters problemlerin çözümleri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists three chapters. In introduction, the importance and historical development of the subject is explained. In the second chapter, the basic concepts of time scale theory and the general theory of first and second order linear dynamic equations is given. In the last chapter, some important properties of the eigenvalues and eigenfunctions of the Sturm-Liouville operator on a time scale are investigated. Also, the solutions of various inverse problems to determine the coefficients of the operator according to some data are studied in this chapter.