Japon balıklarından (Carassius auratus) izole edilen aday probiyotik maya suşlarının in vitro probiyotik özelliklerinin araştırılması
Investigation of in vitro probiotic properties of potential probiotic yeast strains isolated from golfish (Carassius auratus)
  1. Tez No: 712588
  2. Yazar: OZAN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1827
Özet
Bu tez çalışmasında, japon balıklarının bağırsaklarından izole edilen maya suşları (Cutaneotrichosporon jirovecii jpn01 ve Debaryomyces nepalensis jpn02) in vitro probiyotik özellikler açısından taranmıştır. Öncelikle, maya suşlarının hidrofobisiteleri, safra tuzları ve düşük pH şartlarına toleransları belirlenmiştir. Daha sonra, balık maya suşlarının Lactococcus garvieae'ya antimikrobiyal etkileri ve adezyon (bağlanma) yetenekleri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, her iki maya suşunun, düşük pH (2, 3) ve farklı safra konsantrasyonlarında (% 0.6, 1 ve %1.5) hayatta kalabildikleri, hidrofobik özellikte oldukları, L. garvieae'ya adezyon yeteneği gösterdikleri saptanmıştır. Bununla birklikte, L. garvieae'ya karşı antimikrobiyal etki göstermemişlerdir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda bu maya suşlarının balık yetiştiriciliğinde kullanımları araştırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, yeast strains (Cutaneotrichosporon jirovecii jpn01 and Debaryomyces nepalensis jpn02) isolated from the intestines of goldfish were screened for in vitro probiotic properties. Firstly, the hydrophobicity, bile salts and tolerance to low pH conditions of yeast strains were determined. Then, antimicrobial effects and adhesion (binding) abilities to Lactococcus garvieae of yeast strains were investigated. As a result of the study, it was determined that both yeast strains were able to survive at low pH (2, 3) and different bile concentrations (0.6, 1% and 1.5%), hydrophobic, and showed adhesion ability to L. garvieae. However, they did not show antimicrobial activity against L. garvieae. In future studies, the use of these yeast strains in fish farming will be investigated.